Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Ekonomika

Potravinári: Sezónne zamestnávanie by malo zahrnúť i potravinárstvo

Ilustračné foto. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Na najbližšie zasadnutie NR SR bol predložený návrh poslancov Jaroslava Karahutu a Jozefa Lukáča, ktorého cieľom je zjednodušenie zamestnávania pracovníkov vykonávajúcich sezónne práce.

Bratislava 25. januára (TASR) - Inštitút sezónneho zamestnávania, ktorého návrh je predložený na rokovanie Národnej rady (NR) SR, by sa mal vzťahovať aj na potravinárske podniky. Uviedla to Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

V potravinárstve ako v nadväzujúcom odvetví na poľnohospodársku prvovýrobu je podľa nej rovnako dopyt po zamestnancoch počas období so zvýšenou výrobou, najmä pred sviatkami alebo v prípade nárazových objednávok obchodných reťazcov pri špeciálnych akciách.

Pripomenula, že na najbližšie zasadnutie NR SR bol predložený návrh poslancov Jaroslava Karahutu a Jozefa Lukáča (obaja Sme rodina), ktorého cieľom je zjednodušenie zamestnávania a zníženie mzdových nákladov zamestnávateľa v súvislosti so zamestnávaním pracovníkov vykonávajúcich vymedzené sezónne práce v sektore poľnohospodárstva a v sektore cestovného ruchu.

PKS je podľa Venhartovej toho názoru, že inštitút sezónneho zamestnávania by mal byť pokrytý širšie a zahrnúť aj odvetvie potravinárstva, zároveň by však mal zjednodušiť administratívu ohľadom ohlasovacej povinnosti.

"Momentálne prebieha široká diskusia k problematike podpory výroby potravín na Slovensku. Na to, aby potravinári udržali svoju výrobu, je nevyhnutný aj dostatočný počet zamestnancov, čo je už dlhodobejšie problémom. Aby pracovná sila neodchádzala za lepšie platenými brigádami do zahraničia, je potrebné rozšíriť okruh odvetví, v ktorých sa vyskytuje dopyt po dočasnom zvýšení pracovnej sily a v neposlednom rade z pohľadu zamestnávateľov zjednodušiť administratívu. Z tohto dôvodu sa nám javí ako vhodnejší maďarský model," povedal Daniel Poturnay, prezident PKS.

V Maďarsku podľa neho funguje takzvané príležitostné zamestnávanie, ktoré sa nevzťahuje len na sezónne práce. Miestne úrady práce alebo notárske úrady vystavia občanovi alebo nezamestnanému takzvanú kartu príležitostného zamestnávania, do ktorej sú zamestnancovi nalepované nálepky. Zákon zároveň obmedzuje, koľko osobodní môže jeden zamestnávateľ takto využiť vzhľadom na to, koľko zamestnáva zamestnancov.

"Aby sa reforma skutočne ujala v praxi a pokryla problémy s pracovnou silou vo viacerých odvetviach, je dôležité jej flexibilné nastavenie. Umožnenie príležitostného zamestnávania pre širší okruh odvetví by pomohlo udržať investície na Slovensku a z pohľadu občanov zlepšiť finančnú situáciu dlhodobo nezamestnaným osobám," dodal Poturnay.