Pravidlá majú trhom ukázať, ako vlády EÚ, z ktorých mnohé sú po pandémii ochorenia COVID-19 a energetickej kríze zaťažené vysokým verejným dlhom, nasmerujú dlh na klesajúcu trajektóriu.
Pravidlá, ktoré nadobudli účinnosť v apríli, majú trhom ukázať, ako vlády EÚ, z ktorých mnohé sú po pandémii ochorenia COVID-19 a energetickej kríze zaťažené vysokým verejným dlhom, nasmerujú dlh na klesajúcu trajektóriu.
"Podčiarkujem dôležitosť tejto práce, pretože je skutočne dôležité, aby mal tento rámec dobrý a dôveryhodný štart," povedal predseda Euroskupiny, združenia ministrov financií eurozóny, Paschal Donohoe na tlačovej konferencii po neformálnych rokovaniach v Budapešti.
Jednou z prekážok je, že mnohé krajiny EÚ buď čakajú voľby, alebo po nedávnych voľbách ešte nemajú vlády, ktoré by takéto plány podpísali.
Podľa nemenovaného predstaviteľa EÚ, ktorý má o tomto procese prehľad, len hŕstka "najlepších žiakov v triede" predloží svoje plány do 20. septembra.
"Väčšina požiada o predĺženie termínu do 15. októbra, prípadne dlhšie," uviedol.
Krajiny eurozóny musia totiž do 15. októbra zaslať Komisii návrhy svojich rozpočtov na rok 2025. Mnohé z nich chcú tak tieto dva termíny spojiť. Niektorí však môžu potrebovať ešte viac času.
Francúzsko už požiadalo o predĺženie, pretože len teraz začalo zostavovať vládu po nerozhodných voľbách pred dvoma mesiacmi. Krehká vládna koalícia bude mať problém presadiť akékoľvek fiškálne sprísnenie.
Taliansko, krajina s druhým najvyšším verejným dlhom v EÚ, čakajú v októbri a novembri regionálne voľby. Pravicová vláda pred nimi sľubuje zníženie daní, pomoc rodinám a podporu zamestnanosti v roku 2025.
Nemecko čakajú voľby o 12 mesiacov. Podľa zdroja z EÚ Berlín nie je rozhodnutý, čo navrhne vo svojom dlhodobom pláne.
Nejasná situácia je aj v Litve, ktorá má voľby budúci mesiac. Takisto v Belgicku, ktoré je po júnových voľbách stále bez vlády. V Rakúsku budú voľby na konci septembra a v Rumunsku v decembri.
"Všetky členské štáty robia, čo môžu," odpovedal Donohoe na otázku, či vlády EÚ dodržia termín 20. septembra. Dodal, že v jednotlivých krajinách je odlišná politická situácia, čím naznačil, že oneskorenia v predkladaní návrhov budú povolené.