Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 21. september 2024Meniny má Matúš
< sekcia Ekonomika

Platy na východe Nemecka od uzákonenia minimálnej mzdy vzrástli o 21 %

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Minimálna mzda tak podľa inštitútu výrazne prispela k zmierneniu mzdových nerovností v rôznych regiónoch.

Düsseldorf 16. augusta (TASR) - Uzákonenie minimálnej mzdy v Nemecku výrazne zvýšilo príjmy ľudí s nízkymi mzdami, najmä vo východných častiach krajiny. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracoval Inštitút hospodárskych a spoločenských vied (WSI) Nadácie Hansa Böcklera. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Zákonnú minimálnu mzdu Nemecko zaviedlo k 1. januáru 2015. Zamestnancom vo východnom Nemecku v rokoch 2013 až 2018 mzdy po očistení o infláciu vzrástli v priemere o 21 % a v prípade mesačného zárobku tesne pod 1300 eur až o 31 %. Výsledky na západe boli tiež pozitívne, ale menej výrazné, pretože v sektore s nízkymi mzdami pracuje menej ľudí, priblížil inštitút, ktorý spolupracuje s nemeckým odborovým hnutím. Nárast v nižšom príjmovom pásme v západných spolkových krajinách predstavoval približne 12 %.

Minimálna mzda tak podľa inštitútu výrazne prispela k zmierneniu mzdových nerovností v rôznych regiónoch.

"Jednoznačné zvýšenie mesačného príjmu tiež vyvracia obavy niektorých odborníkov kritizujúcich minimálnu mzdu, podľa ktorých by zamestnávatelia mohli po zavedení minimálnej mzdy znížiť počet odpracovaných hodín zamestnancom pracujúcich za minimálnu mzdu," uviedol autor štúdie a expert na trh práce Toralf Pusch.

Príjmy ľudí s relatívne vysokými príjmami sa v rokoch 2013 až 2018 zvýšili menej výrazne, pričom na východe vzrástli približne o 14 % a na západe o 11 %.