Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Plyn nebude podľa Fialu súčasťou ďalšieho balíka sankcií proti Rusku

Na snímke český premiér Petr Fiala predstavuje program aktivít českého predsedníctva v Rade EÚ v stredu 6. júla 2022 v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Európska komisia by mala predstaviť balík v najbližších dňoch a členské štáty by ho mohli schváliť hneď potom, povedal Fiala v rozhovore.

Praha 14. júla (TASR) - Európska únia (EÚ) pripravuje siedmy balík sankcií proti Rusku, no už teraz je jasné, že neobmedzí dovoz ruského plynu, keďže príliš veľa členských štátov sa nedokáže dostatočne rýchlo prispôsobiť. Povedal to pre agentúru Reuters český premiér Petr Fiala.

Podľa Fialu od sankcií, ktoré teraz dokončuje exekutíva EÚ s cieľom zvýšiť tlak na Moskvu v súvislosti s inváziou na Ukrajinu, sa očakáva zákaz dovozu zlata, rozšírenie zoznamu tovarov s dvojakým použitím, ktorých vývoz do Ruska je zakázaný, a sankcie proti ďalším jednotlivcom.

Európska komisia by mala predstaviť balík v najbližších dňoch a členské štáty by ho mohli schváliť hneď potom, povedal Fiala v rozhovore.

"Pripravuje sa siedmy balík a myslím si, že je to dobrý kurz," uviedol Fiala. "Čo je rozhodne problematické, je začlenenie energetiky do sankcií, pretože je potrebné dodržiavať pravidlo, že sankcie musia mať väčší vplyv na Rusko ako na krajiny, ktoré sankcie ukladajú."

Podľa Fialu tak nie je šanca, aby bol do balíka zaradený aj plyn. "Myslím si, že by to tam nemalo byť, pretože množstvo krajín závisí od ruského plynu," vyhlásil.

Česká republika, ktorá sa 1. júla ujala šesťmesačného rotujúceho predsedníctva EÚ, je jednou z krajín, ktoré sú takmer vo všetkých svojich potrebách plynu závislé od Ruska. Celkovo EÚ pred inváziou Moskvy na Ukrajinu dovážala 40 % plynu z Ruska.

Fiala poznamenal, že jeho krajina robí všetko pre to, aby znížila svoju závislosť od ruskej energie, "ale túto zimu sa to nestane".

Prvých šesť kôl sankcií zahŕňalo zmrazenie aktív a zákaz udeľovania víz ruským oligarchom a úradníkom, kontroly exportu, zmrazenie aktív centrálnej banky, vylúčenie ruských bánk z medzibankového platobného systému SWIFT a zákaz dovozu ruského uhlia a ropy. Dovozu plynu sa však sankcie nedotkli, aj keď Ukrajina vyzvala na takéto embargo.

Brusel pripravuje najnovšie sankcie v čase, keď v Európe narastajú obavy, že Rusko by mohlo predĺžiť odstávku kľúčového plynovodu Nord Stream 1, ktorá sa začala 11. júla pre plánovanú údržbu a má trvať 10 dní, na neurčito.

To by ešte viac priškrtilo dodávky plynu do EÚ, narušilo plány krajín na naplnenie zásobníkov na zimu a spôsobilo energetickú krízu.

Podľa Fialu Európa musí byť pripravená na možnosť, že sa dodávky cez Nord Stream 1 neobnovia a hľadať alternatívne zdroje. A musí byť tiež pripravená zdieľať dodávky medzi členskými štátmi.

Ďalšou myšlienkou, ktorú podporuje, by bolo spustenie spoločných nákupov plynu v Európe, ale varoval, že je to technicky aj administratívne náročné.

"Nechcem byť príliš optimistický," odpovedal na otázku, či by sa spoločné nákupy mohli začať už v tomto roku, a dodal, že ministri energetiky EÚ budú o návrhu rokovať na mimoriadnom zasadnutí 26. júla.