Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Ekonomika

Počas otvorenia druhého piliera sa možno rozhodnúť len raz

Sociálna poisťovňa Foto: TASR/Martin Baumann

Poistencom Sociálna poisťovňa odporúča, aby pred uzatvorením zmluvy zvážili najmä svoj vek, či splnia minimálne obdobie dôchodkového sporenia (v súčasnosti 10 rokov), ako aj výšku svojho zárobku.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Fyzické osoby, ktoré využili otvorenie druhého dôchodkového piliera pre vstup od 1. septembra 2012 do 31. januára 2013 a v tomto období uzatvorili zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení s niektorou z dôchodkových správcovských spoločností, nemôžu podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení z druhého piliera vystúpiť. Výnimku tvoria len sporitelia s automatickou účasťou v druhom pilieri.

Naopak, ak niekto napr. 1. októbra 2012 z druhého piliera vystúpil, nemôže v rámci tohto istého otvorenia druhého dôchodkového piliera opätovne do neho vstúpiť.

Poistencom preto Sociálna poisťovňa odporúča, aby pred uzatvorením zmluvy zvážili najmä svoj vek, či splnia minimálne obdobie dôchodkového sporenia (v súčasnosti 10 rokov), ako aj výšku svojho zárobku. Záväzné rozhodnutie o vstupe, resp. o výstupe po podpísaní dokladov už počas otvorenia druhého piliera nemôžu meniť.

Z 2. dôchodkového piliera môže počas jeho otvorenia od 1. septembra 2012 do 31. januára 2013 vystúpiť fyzická osoba, ktorá je k 1. septembru 2012 sporiteľom.

Sporitelia, ktorým vznikla prvá účasť na starobnom dôchodkovom sporení od 1. apríla 2012 do 31. decembra 2012 na základe prvého dôchodkového poistenia (tzv. automatická účasť), môžu z druhého dôchodkového piliera vystúpiť do 730 dní od vzniku ich účasti na starobnom dôchodkovom sporení. Naopak, do 2. dôchodkového piliera môže vstúpiť fyzická osoba, ktorá k 1. septembru 2012 nie je sporiteľom podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení.