Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Počet nových žiadostí o podporu v USA stagnoval na 43-ročnom minime

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

To signalizuje, že firmy neprepúšťajú. Naopak, zdá sa, že vyhliadky na koncoročné sviatky a nákupy povzbudili zamestnávateľov, aby prijímali nových ľudí.

Washington 13. októbra (TASR) - Počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA sa minulý týždeň nezmenil, a už dva týždne sa drží na najnižšej úrovni za 43 rokov. To signalizuje, že firmy neprepúšťajú. Naopak, zdá sa, že vyhliadky na koncoročné sviatky a nákupy povzbudili zamestnávateľov, aby prijímali nových ľudí. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

Podľa najnovších údajov amerického ministerstva práce, úrady v USA zaregistrovali za sedem dní do 8. októbra 246.000 nových žiadostí o podporu. To je rovnaký počet ako v predchádzajúcom týždni do 1. októbra a najmenej nových žiadostí od novembra 1973.

Ministerstvo zároveň revidovalo údaje za predchádzajúci týždeň do 1. októbra smerom nadol z pôvodných 249.000 pri rýchlom odhade na 246.000 nových žiadostí.

Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg pritom očakávali, že sa počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa do 8. októbra zvýši na 253.000.

Počet nových žiadostí sa už 84 týždňov drží pod kľúčovou hranicou 300.000, ktorá je spájaná so zdravým trhom práce, najdlhšie od roku 1970.

Štvortýždňový priemer počtu nových žiadostí, ktorý je lepším ukazovateľom vývoja na trhu práce, pretože nepodlieha takým výkyvom ako týždenné údaje, klesol o 3500 na 249.250 z 252.750 a je tiež najmenší od novembra 1973.

Aj počet ľudí, ktorí poberali podporu v nezamestnanosti aj po prvom týždni, sa za sedem dní do 1. októbra znížil o 16.000 na 2,05 milióna a je najnižší od júna 2000.

USA zaznamenali v septembri mierny nárast dovozných cien



Spojené štáty zaznamenali v septembri mierny medzimesačný nárast dovozných cien a spomalenie ich medziročného poklesu. Ak sa k tomu pridajú správy o raste výrobného sektora a sektora služieb, a tiež správy o zdravom trhu práce, vyvoláva to nádej, že americká ekonomika v 3. kvartáli zrýchlila po slabom výkone v 1. polroku. Centrálna banka Fed by tak mohla do konca roka zvýšiť kľúčový úrok. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Podľa najnovších údajov z Washingtonu sa ceny produktov a surovín dovážaných do USA v septembri zvýšili o 0,1 % v porovnaní s augustom, keď ešte medzimesačne klesli o 0,2 %. Tento výsledok sa zhoduje s odhadmi analytikov.

V medziročnom porovnaní sa ceny importu do USA v septembri znížili o 1,1 %, oveľa menej ako v auguste, keď klesli o 2,2 %. Septembrové tempo poklesu dovozných cien bolo najnižšie od augusta 2014.

Ministerstvo zároveň informovalo, že aj ceny amerického exportu v septembri ožili a vzrástli o 0,3 %, zatiaľ čo v auguste ešte klesli o 0,8 %. Ekonómovia pritom počítali so zvýšením exportných cien o 0,1 %.

Centrálna banka Fed zvýšila svoj kľúčový úrok vlani v decembri z 0,25 % na 0,5 %, ale odvtedy ho nezmenila. Šéfka Fed Janet Yellenová koncom septembra v Kongrese vyhlásila, že ak sa bude situácia v americkej ekonomike vyvíjať tak, ako doteraz a nevynoria sa žiadne nové riziká, Fed môže zvýšiť kľúčový úrok ešte do konca tohto roka.