Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Ekonomika

Počet operačných programov by sa mal v budúcnosti zmenšiť, tvrdí Fico

Premiér Robert Fico počas summitu neformálnej skupiny štátov Priateľov kohézie v Bukurešti. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Keď je menší počet operačných programov, dajú sa lepšie kontrolovať a je väčšia zodpovednosť ministrov, uviedol premiér Fico na summite štátov Priateľov kohézie v Bukurešti.

Bukurešť 1. júna (TASR) - Súčasných 11 operačných programov, v rámci ktorých dnes Slovensko čerpá peniaze EÚ, je veľa. Premiér Robert Fico (Smer-SD) preto predpokladá, že by sa ich množstvo malo v nasledujúcom období zmenšiť. "Keď je menší počet operačných programov, dajú sa lepšie kontrolovať a je väčšia miera zodpovednosti konkrétnych ministrov," povedal na dnešnom brífingu Fico.

V nasledujúcom finančnom rámci rokov 2014 až 2020 vidí šéf vládneho kabinetu priority v operačných programoch pre mestá a obce, či zdravotníctvo. "Určite je tu aj otázka infraštruktúry ako takej, ale my sa chceme výraznejšie pohnúť s diaľnicami už v tomto volebnom období," doplnil premiér. O konečnej podobe a čerpaní eurofondov by sa podľa neho mala rozhodovať vláda v spolupráci so sociálnymi partnermi. "Chcem, aby sme sa dohodli na tom, čo vyhovuje všetkým a nie iba nejakej úzkej skupine ľudí, ktorí dnes sedia vo vláde," doplnil. Predseda vlády predpokladá, že by Slovensko mohlo mať v budúcom finančnom rámci rozpočtovaných zhruba 14 miliárd eur. Zefektívniť preto podľa neho treba aj čerpanie týchto peňazí.

Šéf sociálnych demokratov dnes odcestoval do Rumunska na konferenciu neformálnej skupiny štátov Priateľov kohézie. Tí sa zaoberali budúcim finančným rámcom EÚ a hrozbou šetrenia v oblasti kohéznej politiky, ktorej cieľom je odstraňovať regionálne rozdiely v rámci členských krajín Únie. Podľa Fica existujú návrhy, aby sa v nasledujúcom plánovacom období ušetrilo až 10 % z celkového približne bilión eurového balíka naplánovaného na roky 2014 až 2020. "Ak by sa mali urobiť nejaké škrty, tak trváme na tom, aby nešli iba na úkor kohézie, ale išli na úkor všetkých politík EÚ, a to rovnomerne," priblížil postoj krajín Priateľov kohézie premiér.

Podobný názor podľa neho zdieľa aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý bol prítomný na dnešnom rokovaní. "Podobne ako nové členské štáty, (Barroso, pozn. TASR) je priateľom kohézie. My dnes peniaze, ktoré prichádzajú na Slovensko, nevnímame iba ako nejakú odmenu, alebo čosi, čo máme minúť, ale vnímame to ako výborný nástroj na boj proti kríze, na podporu hospodárskeho rastu a na vytváranie nových pracovných miest," podotkol Fico.

Dnešná konferencia v Bukurešti mala pomôcť krajinám Priateľov kohézie pripraviť spoločnú stratégiu pred stretnutím Európskej rady, ktorá sa bude koncom júna zaoberať témou novej finančnej perspektívy EÚ. V budove rumunského parlamentu sa dnes okrem Fica zišli aj premiéri a vysokí predstavitelia Bulharska, Česka, Chorvátska, Estónska, Litvy, Malty, Poľska, Maďarska Portugalska, Lotyšska, Grécka, Slovinska, Cypru a Španielska.