Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Ekonomika

Podiel predaja potravín zo SR klesol v rokoch 2002 až 2012 na 49,1 %

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Najnižší podiel predaja slovenských výrobkov má cukrovinkársky priemysel priemysel, nasleduje konzervárenský a mraziarenský priemysel.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Podiel predaja potravinárskych výrobkov vyrobených na Slovensku sa v rokoch 2002 až 2012 postupne znížil zo 72,2 % až na 49,1 %. "Tento podiel sa v 1. polroku 2013 vďaka podporným opatreniam Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podarilo zvýšiť na 51,8 %," uviedla pre TASR hovorkyňa agrorezortu Zuzana Gulová.

"Medzi sektory s vyšším podielom predaja výrobkov vyrobených na Slovensku v 1. polroku 2013 patrili mlynský priemysel, cukrovarnícky priemysel, hydinársky priemysel a výroba medu. Na druhej strane, medzi sektory s nízkym podielom predaja výrobkov vyrobených v SR patrili cukrovinkársky priemysel, konzervárenský priemysel a mraziarenský priemysel," spresnila.

Podiel predaja potravín pôvodom zo Slovenska na úrovni viac ako 60 % majú podľa Gulovej mäsový, hydinársky, mliekarenský, mlynský a pekársky priemysel a tiež cukrovarnícky, pivovarnícky a liehovarnícky priemysel. "Tieto potravinárske odvetvia sú relatívne stabilizované a majú okamžitý potenciál na postupné zvyšovanie podielu predaja na domácom trhu. Samozrejme, pri produkcii mäsa je výroba limitovaná dostatkom zvierat a oživením chovov. Nie je to však neriešiteľná úloha, pretože oživenie živočíšnej výroby patrí k prioritám MPRV SR pri formovaní podpôr v rámci nového programového obdobia," podčiarkla.

Najnižší podiel predaja slovenských výrobkov má podľa nej cukrovinkársky priemysel - približne 22 %, nasledujú konzervárenský, mraziarenský a tukový priemysel (29 až 43 %). Nízky je aj podiel ovocia a zeleniny, čo má priamy súvis so spracovaním. Znižovanie výroby ovocia a zeleniny súvisí aj s tým, že napriek vysokej nezamestnanosti je problém zohnať zodpovedných ľudí na prácu do špecializovanej rastlinnej výroby. "Najväčšiu nádej vkladáme do malých a mladých farmárov. Práve oni by týmto odvetviam mohli dať, ak ich správne podporíme, ten dobrý impulz," zdôraznila.

Na výrazný pokles pestovania ovocia a zeleniny na Slovensku a na výraznú cenovú konkurenciu podobných výrobkov z okolitých krajín, najmä z Poľska a Maďarska, doplatil predovšetkým konzervárenský a mraziarenský priemysel. "Aj tu môže pomôcť technologická obnova a výroba inovovaných výrobkov, avšak je reálna obava, že predošlú pozíciu už v potravinárstve nezískajú. Svoj podiel má na tom aj narastajúca ponuka čerstvého ovocia a zeleniny počas celého roka," podotkla hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva.

Výroba tukov a olejov je podľa nej určite jedným zo silných potravinárskych odvetví, na Slovensku mala veľmi pevné miesto. V tomto výrobnom odvetví sa však najvážnejšie prejavila internacionalizácia trhu so surovinou a jej cenová volatilita.

"Zvýšenie podielu domácich potravín v obchodnej sieti sa bude realizovať postupne podľa možností daného výrobného odvetvia. Ministerstvo po viacnásobných rokovaniach s obchodnými reťazcami vidí priestor na vyššie zastúpenie domácich potravín na pultoch slovenského obchodu. Reťazce však očakávajú oveľa viac aktívnych ponúk od slovenských dodávateľov vo všetkých sektoroch. Jasne deklarovali, že prvoradá bude vždy kvalita. Aj naďalej budú vyžadovať koncentrovanú ponuku poľnohospodárskych produktov a potravín tak, aby mohli garantovať kvalitu a požadované množstvo," upozornila.

Slovenskí výrobcovia musia podľa Gulovej hľadať cesty, ako naplniť tieto základné požiadavky, predovšetkým posilnením odbytu, združovaním a spoluprácou. Reťazce sú pripravené hľadať cesty postupného nábehu dodávok, napríklad pri ovocí a zelenine, a dávajú prísľub pre umiestnenie tradičných regionálnych výrobkov od menších výrobcov aj regionálne. "Opakovane sa potvrdilo, že Slovensko nie je schopné zabezpečiť pre obchod určité výrobky, respektíve výrobky s vyššou pridanou hodnotou, pretože nemá zodpovedajúce technológie. Tu je priestor pre investície v rámci nového programového obdobia," dodala.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.