Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Ekonomika

Podľa novej prognózy nemecká ekonomika tento rok klesne o 0,1 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Popredné nemecké inštitúty vo štvrtok zhoršili svoju predpoveď vývoja domácej ekonomiky a v tomto roku počítajú s jej poklesom.

Berlín 26. septembra (TASR) - Najväčšia európska ekonomika nie je v dobrej kondícii a prešľapuje na mieste. Popredné nemecké inštitúty vo štvrtok zhoršili svoju predpoveď vývoja domácej ekonomiky a v tomto roku počítajú s jej poklesom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Nemecké ekonomické inštitúty vo svojej jesennej prognóze očakávajú v tomto roku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 %. Ešte na jar počítali s expanziou o 0,1 %.

Experti takisto výrazne skresali svoju predpoveď na rok 2025, a to na +0,8 % z pôvodných +1,4 %. V roku 2026 potom počítajú s nárastom o 1,3 %.

Negatívny vplyv na nemecké hospodárstvo majú okrem ekonomickej slabosti aj štrukturálne zmeny, uviedla expertka Nemeckého inštitútu pre hospodársky výskum (DIW) Geraldine Dany-Knedliková. "Dekarbonizácia, digitalizácia, demografické zmeny a pravdepodobne aj nárast konkurencie čínskych firiem spustili procesy štrukturálnych zmien, ktoré tlmia rastové vyhliadky nemeckej ekonomiky."

Na spoločnej ekonomickej prognóze sa okrem DIW podieľajú aj Kielský inštitút pre svetové hospodárstvo (IW), Leibnizov inštitút pre hospodársky výskum v Halle (IWH), Leibnizov inštitút pre hospodársky výskum v Essene (RWI) a mníchovský Ifo inštitút.

Nálada spotrebiteľov v Nemecku zostáva zlá



Nálada medzi spotrebiteľmi v Nemecku je naďalej zlá, hoci očakávania v oblasti osobných príjmov sa zlepšili. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa vo štvrtok odvolala na výsledky prieskumu spoločnosti GfK a inštitútu NIM.

Index spotrebiteľskej nálady GfK a NIM na mesiac október sa mierne zlepšil o 0,7 bodu, na úrovni mínus 21,2 bodu však zostal hlboko pod dlhodobým priemerom plus desať bodov. "Po vážnom zhoršení v predchádzajúcom mesiaci možno mierne zlepšenie spotrebiteľskej klímy interpretovať ako stabilizáciu na nízkej úrovni," uviedol výskumník inštitútu NIM Rolf Bürkl. Od júna, keď bolo nameraných mínus 21 bodov, spotrebiteľská klíma nezaznamenala žiadny pokrok. Mierny nárast sa preto nedá interpretovať ako začiatok výrazného oživenia, nálada medzi spotrebiteľmi je na to celkovo príliš nestabilná, dodal Bürkl.

Okrem faktorov, ako sú vojny, krízy a inflácia, zaťažuje spotrebiteľskú klímu v najväčšej európskej ekonomike už niekoľko mesiacov aj situácia na trhu práce. Nezamestnanosť mierne rastie, pribúdajú správy o platobnej neschopnosti podnikov a hlásenia o prepúšťaní vo veľkých spoločnostiach, čo vedie spotrebiteľov k opatrnosti. Napriek tomu boli spotrebitelia v Nemecku opäť o niečo optimistickejší, pokiaľ ide o ich príjmové očakávania. Inflácia v krajine sa stabilizovala na úrovni približne dvoch percent, zatiaľ čo mzdy a dôchodky rástli výraznejším tempom.