Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Ekonomika

Podroužek: Z umelej inteligencie treba profitovať

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Elon Musk a skupina expertov koncom marca v otvorenom liste vyzvali na pozastavenie trénovania niektorých veľkých jazykových modelov umelej inteligencie, aby mohla byť preverená ich bezpečnosť.

Bratislava 15. apríla (TASR) - Namiesto pozastavenia vývoja či ukončenia trénovania modelov umelej inteligencie na nejaký čas je lepšie hľadať spôsoby, ako z nej profitovať. Pre TASR to priblížil odborník na etiku umelej inteligencie Juraj Podroužek z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT).

Podroužek rozumie niektorým obavám vyjadreným vo výzve na dočasné pozastavenie vývoja výkonných systémov umelej inteligencie, ako sú napríklad masové šírenie dezinformácií či rôzne bezpečnostné riziká. "Na druhej strane dáva uvedená výzva viac do popredia skôr riziká dlhodobého až špekulatívneho charakteru," doplnil.

V súčasnosti sa podľa neho treba sústrediť skôr na správne riadený vývoj systémov úzkej umelej inteligencie. "Teda nie strojov schopných nahrádzať ľudí v akejkoľvek ich činnosti, ale ľudských nástrojov, ktoré budú spĺňať podmienky dôveryhodnej umelej inteligencie," spresnil odborník.

Potrební budú podľa neho nielen technologickí experti, ale aj odborníci s humanitným a spoločenskovedným vzdelaním. Podotkol, že systémy sú silno previazané so širšími spoločenskými vzťahmi a nemôžu sa vnímať len z technickej stránky.

Priblížil, že medzi problémy súvisiace s vývojom, nasadzovaním a používaním systémov úzkej umelej inteligencie patria napríklad otázky férovosti a nediskriminácie. Vysvetlil, že ide o to, aby systémy neopakovali ľudské predsudky a zlozvyky, ktoré preberú z dát, na ktorých sú natrénované, a následne neuprednostňovali neférovým spôsobom určité skupiny obyvateľstva.

"Veľmi dôležitá je aj miera ich transparentnosti," podotkol s tým, že treba pochopiť nielen to, akým spôsobom sa dostanú systémy k svojim výsledkom, ale vedieť si aj uvedomiť, v ktorých situáciách sme vystavení strojovo vytvorenému obsahu či kedy s nami nekomunikuje už živý človek. "Na to sa viaže aj otázka ľudského dohľadu, aby sme vedeli povedať, ktoré ľudské činnosti chceme zveriť stroju a ktoré rozhodnutia si chceme ponechať my ľudia," doplnil expert.

Dôležité je aj súkromie a bezpečnosť používateľov takýchto systémov. "Otázka kyberbezpečnosti je jednou z dôležitých tém, ktorá patrí nielen v umelej inteligencii, ale aj celkovo vo vývoji a nasadzovaní informačných technológií medzi kľúčové," uviedol. Problematické môže byť podľa neho však správanie sa samotných používateľov.

Ľudia sú schopní zveriť aj veľmi citlivé osobné informácie chatbotovi. "Dokonca aj také, ktoré by za bežných okolností neboli ochotní povedať ani svojim blízkym," podotkol Podroužek. Upozornil na prípad, keď belgický občan zrejme aj na základe dlhodobej a veľmi dôvernej komunikácie s chatbotom spáchal samovraždu.

"Rovnako dôležitá je aj otázka prílišného spoliehania sa na rozhodnutia stroja a zbavovanie sa zodpovednosti za dôležité rozhodnutia," doplnil. Dôležité je podľa neho, aby sa systémy umelej inteligencie vnímali predovšetkým ako naši pomocníci. Rovnako je potrebné si uvedomiť, že nie stroje, ale ľudia budú zodpovední za prípadné chyby a zlé rozhodnutia stroja.

Miliardár Elon Musk a skupina expertov koncom marca v otvorenom liste vyzvali na pozastavenie trénovania niektorých veľkých jazykových modelov umelej inteligencie, aby mohla byť preverená ich bezpečnosť. Predmetnú výzvu podpísalo viac ako tisíc odborníkov na umelú inteligenciu. Ich žiadosť podnietilo vydanie novej verzie jazykového modelu GPT-4 z dielne americkej organizácie OpenAI.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po výmene zajatcov

Rusko a Ukrajina v piatok v rámci prvej fázy dosiaľ najväčšej výmeny vojnových zajatcov prepustili po 390 ľudí.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.