Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Pokles stavebnej produkcie v eurozóne sa v apríli spomalil na 14,6 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pokles zaznamenali všetky členské štáty EÚ, pričom najväčší evidovali Francúzsko, Španielsko a Slovensko.

Luxemburg 17. júna (TASR) - Stavebná produkcia v eurozóne pokračovala v apríli v prudkom poklese, v porovnaní s marcovým vývojom sa však pokles mierne spomalil. Uviedol to v stredu v predbežnom odhade štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Produkcia v stavebnom sektore eurozóny klesla v apríli medzimesačne o 14,6 %, zatiaľ čo v marci zaznamenala rekordný prepad o 15,7 %. Celkovo však produkcia v stavebníctve klesla v menovej únii na najnižšiu úroveň od začatia zverejňovania príslušných údajov v roku 1995.

K zmierneniu prepadu prispel najmä sektor inžinierskych stavieb. V rámci neho klesla produkcia v marci o 17,4 %, v apríli však pokles dosiahol 10 %.

Zmiernil sa aj pokles v oblasti pozemných stavieb, avšak iba minimálne. Zatiaľ čo v marci klesla produkcia v stavebníctve eurozóny o 15,5 %, v apríli pokles dosiahol 15,4 %.

V celej Európskej únii klesla stavebná produkcia v apríli o 11,7 % po 13,6-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci. Produkcia v oblasti pozemných stavieb klesla o 12,2 % a v oblasti inžinierskych stavieb o 8,9 %. Aj v prípade širšej EÚ klesla celková produkcia v stavebníctve na najnižšiu úroveň od roku 1995.

Pokles zaznamenali všetky členské štáty EÚ, pričom najväčší evidovali Francúzsko, Španielsko a Slovensko. Vo Francúzsku klesla stavebná produkcia o 32,6 %, v Španielsku o 26,3 % a na Slovensku o 10 %.

V medziročnom porovnaní sa pokles produkcie v stavebníctve eurozóny v apríli výrazne zrýchlil. Zatiaľ čo v marci klesla stavebná produkcia o 17,5 %, v apríli pokles dosiahol 28,4 %. V širšej EÚ klesla stavebná produkcia o 24 %.

Z jednotlivých členských štátov EÚ klesla medziročná produkcia v stavebníctve najvýraznejšie vo Francúzsku (-60,6 %), v Belgicku (-39 %) a Španielsku (-32,6 %). Najviac sa zvýšila v Rumunsku (12,2 %), Nemecku (0,9 %) a vo Fínsku, kde vzrástla o 0,8 %.