Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Portugalsko a Grécko majú tiež záujem o finančnú pomoc z Nemecka

Foto: TASR/Pavel Neubauer

emecko začiatkom tohto týždňa oznámilo, že plánuje poskytnúť španielskym malým a stredným podnikom úver vo výške 1 miliarda eur prostredníctvom svojej štátnej rozvojovej banky KfW.

Berlín 8. júna (TASR) - Portugalsko a Grécko majú tiež záujem o rovnaký typ podpory vo forme úverov pre malé firmy, akú Nemecko ponúklo tento týždeň Španielsku. Potrebujú však štátnu rozvojovú agentúru, aby im Berlín mohol pomôcť. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na článok v nemeckom týždenníku WirtschaftsWoche.

Nemecko začiatkom tohto týždňa oznámilo, že plánuje poskytnúť španielskym malým a stredným podnikom úver vo výške 1 miliarda eur prostredníctvom svojej štátnej rozvojovej banky KfW. Berlín chce takouto formou podporiť rast a tvorbu nových pracovných miest v krajine, ktorá sa zmieta v recesii a viac ako štvrtina jej obyvateľov je bez práce. Tieto peniaze umožnia španielskej štátnej rozvojovej agentúre Instituto de Credito Oficial (ICO) výrazne zvýšiť objem úverov pre miestne podniky.

WirtschaftsWoche vo svojom najnovšom vydaní, ktoré sa dnes objavilo na pultoch, píše, že nemecká vláda chce tento model rozšíriť aj na ďalšie krajiny na juhu eurozóny, ktoré zápasia s recesiou a vysokou nezamestnanosťou, predovšetkým mladých ľudí.

Časopis cituje hovorcu nemeckého ministerstva financií, podľa ktorého pomoc štátom na juhu eurozóny je súčasťou novej nemeckej stratégie na podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti. Hovorca však dodal, že Grécko a Portugalsko musia mať podobné agentúry, ako je španielska ICO, aby im Nemecko mohlo poskytnúť finančnú pomoc.

Ministri financií a práce z Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska, teda štyroch najväčších ekonomík eurozóny, sa v piatok 14. júna zídu v Ríme, aby rokovali o návrhu opatrení na boj s obrovskou nezamestnanosťou mladých ľudí.

Nemecko obyvatelia na juhu obviňujú, že svojím tlakom na vlády v eurozóne, aby znižovali výdavky a zavádzali štrukturálne reformy, prispelo k recesii viacerých ekonomík, sa teraz snaží "zlepšiť svoj imidž".