Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Ekonomika

Europoslanci odmietli daňové zvýhodnenie nafty voči benzínu

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Spravodajkyňa EP k návrhu na reformu zdaňovania energetických výrobkov a elektriny, luxemburská poslankyňa Astrid Lullingová, uviedla, že daňová neutralita by viedla k zvýšeniu cien nafty.

Štrasburg/Brusel 19. apríla (TASR) - Väčšina poslancov Európskeho parlamentu (EP) sa dnes pri hlasovaní zhodla v názore, že neutralita pri zdaňovaní energetických produktov by nemala viesť k odstráneniu daňového zvýhodnenia nafty voči benzínu.

Europoslanci počas dnešného hlasovania o návrhu na reformu zdaňovania energetických výrobkov a elektriny odmietli návrh Európskej komisie (EK) na jeho postupné zrušenie.

Nezáväzné stanovisko EP, ktoré poslanci schválili pomerom hlasov 374 za, 217 proti, 73 sa zdržalo hlasovania, predstavuje odporúčanie Rade EÚ, ktorá musí o akejkoľvek zmene týkajúcej sa zdanenia rozhodnúť jednomyseľne. Spravodajkyňa EP k tomuto návrhu, luxemburská poslankyňa Astrid Lullingová uviedla, že daňová neutralita by viedla k zvýšeniu cien nafty.

Európska komisia navrhuje rozdeliť energetické dane na dve časti. Prvá by bola naviazaná na emisie CO2, druhá zas na energetický obsah výrobkov. Cieľom je pomôcť EÚ v boji proti klimatickým zmenám, podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie, zavádzanie technologických zmien a posilnenie investícií do zelenej ekonomiky.

Členské štáty EÚ by podľa europoslancov mohli uplatňovať znížené alebo nulové sadzby daní na aktivity v niektorých oblastiach ako napríklad poľnohospodárstvo a lesníctvo, avšak len v prípade, ak by sa takáto politika naviazala na opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti v týchto sektoroch, uvádza sa v dnešnom uznesení.

Podľa europoslancov by oslobodenie od dane alebo jej zníženie v prospech domácností a dobročinných organizácií malo byť v dlhšom časovom horizonte postupne odstránené. Členské štáty by tiež mali zaistiť, aby sa zdanenie CO2 nevzťahovalo na priemyslové odvetvia, ktoré už spadajú do systému EÚ na obchodovanie s emisiami. Odvetvia nespadajúce do tohto systému by zároveň nemali byť penalizované oproti odvetviam, ktoré sú jeho súčasťou.