Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Ekonomika

Potravinári vyzývajú na verejnú diskusiu o agropolitike

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Potravinári združení v PKS pozorne sledujú aktivity poľnohospodárov, ktorí ohlásili protestné akcie v krajinách strednej a východnej Európy.

Bratislava 20. februára (TASR) - Potravinári vyzývajú na verejnú diskusiu o poľnohospodárskej a potravinárskej politike a využívaní verejných zdrojov. Uviedla to v súvislosti s protestami farmárov riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jana Venhartová.

Spresnila, že potravinári združení v PKS pozorne sledujú aktivity poľnohospodárov, ktorí ohlásili protestné akcie v krajinách strednej a východnej Európy. V rámci EÚ podľa nej 70 % surovín pre potravinársku výrobu pochádza z európskeho poľnohospodárstva. Poľnohospodárska prvovýroba je pre potravinársky priemysel kľúčovým zdrojom surovín pre výrobu bezpečných a kvalitných potravín a nápojov. Európske potraviny, ktoré sa každý deň ocitajú na stoloch, sú vďaka tomu najbezpečnejšie na svete.

Uprostred čoraz zložitejšieho globálneho kontextu z ekonomického, sociálneho a environmentálneho hľadiska potravinári podľa Venhartovej vnímajú obavy poľnohospodárov, pokiaľ ide o hodnotu a ocenenie výroby potravín, nadmernú reguláciu a administratívnu záťaž, s ktorou sú výrobcovia konfrontovaní.

Zdôraznila, že nadmerná regulácia a environmentálne požiadavky EÚ zaťažujú potravinárov, rovnako ako poľnohospodárov. PKS podľa nej vyzýva na flexibilné, reálne a uskutočniteľné európske politiky, ktoré prinesú ekonomický rast, stabilitu a konkurencieschopnosť európskej potravinárskej výroby. V rámci spracovania potravín až 99 % podnikov v EÚ tvoria malé a stredné podniky, preto nadmerná regulácia a administratíva neprimerane zvyšuje ich celkové náklady, a tým aj ceny potravín.

Prechod na udržateľné potravinové systémy je nemožný bez dostatočných investícií a stimulov nielen v rámci poľnohospodárskej prvovýroby, ale aj spracovania potravín. Posúdenie dôsledkov prijímaných politík na potravinovú bezpečnosť celej EÚ si vyžaduje dôslednú diskusiu všetkých aktérov, v ktorej musia mať rovnocenné slovo aj krajiny strednej a východnej Európy, vrátane malých krajín, ako je Slovensko.

Je podľa nej potrebné, aby si slovenskí aj európski politici uvedomili, že celoeurópska nespokojnosť všetkých (veľkých, stredných aj najmenších) poľnohospodárov je veľmi vážnym znamením zlyhávania spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP). Jej neriešenie môže mať zásadné dosahy na celú Európu. V súvislosti s protestami poľnohospodárov v celej EÚ preto PKS vyzýva na verejnú diskusiu o poľnohospodárskej a potravinárskej politike Slovenskej republiky a následne aj celej EÚ a o efektivite aktuálneho nastavenia využívaní verejných zdrojov na ich podporu.