Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Ekonomika

Pozor na požiare z vencov, úrazy pri upratovaní a stres na cestách

Na snímke husté sneženie v popoludňajších hodinách v Bratislave 26. novembra 2021, foto z archívu. Foto: TASR - Martin Baumann

Práve počas predvianočného stresu je poisťovne Uniqa potrebné byť opatrným aj pri online nákupoch.

Bratislava 16. decembra (TASR) – V období Vianoc si treba dávať pozor na požiare z adventných vencov, úrazy pri upratovaní či na stres na cestách. Podľa škodovej štatistiky poisťovne Uniqa ide o hlavné nebezpečenstvá počas sviatkov.

Zapaľovaním sviečok počas adventu vznikajú aj požiare. Poisťovňa preto radí neodchádzať z domu, kým sa človek nepresvedčí, že uhasil sviečky. Zápalky a zapaľovače odporúča upratať z dosahu detí. "Domácnosti sú v dnešnej dobe doslova preplnené vybavením z materiálov, ktoré sa rýchlo vznietia a horia, pričom dochádza k úniku veľkého množstva vysoko toxického dymu," uviedla hovorkyňa poisťovne Beata Lipšicová. Požiare spôsobujú aj pochybné, lacné elektronické sviečky.

Úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie vo voľnom čase, pričom dominuje práve decembrové obdobie. Najrizikovejšie z nich sú pády z rebríkov pri zdobení domu či schovávaní vianočných darčekov.



Vianočné obdobie je zároveň obdobím, keď sa každý ponáhľa a menej sa sústredí na bežné úkony. "Chodci vstupujú na cestu bez rozhliadnutia, nervózni vodiči v kolónach môžu prehliadnuť ľudí na priechode alebo tých, ktorí sa náhlia medzi vozidlami. V decembri tak každoročne pribúda osôb zrazených autom v mestách, pričom čiastočne hrá v týchto prípadoch úlohu aj alkohol," pokračovala Lipšicová.

Práve počas predvianočného stresu je podľa nej potrebné byť opatrným aj pri online nákupoch. Poisťovňa každoročne eviduje medzi sviatkami zvýšený počet hlásených udalostí, ktoré sa týkajú falošných e-shopov, ale aj neskorého doručenia či nedodania objednaného tovaru. Často ide o online obchody, ktoré sa tvária, že predávajú značkový tovar, zobrazujú sa aj na sociálnych sieťach a ľudia ich zdieľajú. Podvodníci môžu takto jednorazovo vylákať nielen peniaze, ale aj zbierať osobné údaje a informácie o platobnej karte, ktorú môžu následne ďalej zneužiť.