Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. apríl 2025Meniny má Anastázia
< sekcia Ekonomika

Práca doma je čoraz viac „in“. Aj u slovenských manažérov

Práca doma je čoraz viac „in“. Aj u slovenských manažérov Foto: Microsoft

Dnes neprídete do práce? Budete robiť z domu? Okej, žiadny problém. Aj šéfovia na Slovensku sa otvárajú novým trendom a zamestnancom nechávajú viac slobody.

Praha/Bratislava - 20. septembra (OTS) - Až 57 percent manažérov malých a stredných firiem verí svojim podriadeným, že budú efektívne pracovať aj mimo kancelárie. A iba pre šesť percent opýtaných je takýto typ práce nepredstaviteľný. Podobne sú na tom aj ich kolegovia v Európe, kde práci na diaľku plne dôveruje 58 % manažérov. Vyplýva to z minuloročného prieskumu spoločnosti Microsoft v 19 európskych krajinách vrátane Slovenska a Česka.

Dôvodom rastu dôvery manažérov práci na diaľku je, že flexibilita je v súčasnosti pre mnohých záujemcov o prácu čoraz dôležitejšia. Podľa prieskumu portálu Platy.sk je dokonca možnosť manažovať si čas a prácu po svojom najdôležitejším pracovným benefitom pre polovicu uchádzačov o prácu z generácie mileniálov (cca do veku 35 rokov).

Slobodu výberu miesta na prácu či už v kancelárii, doma, v kaviarni či v zdieľaných priestoroch podporuje dlhodobo aj Microsoft. Spoločnosť už šiesty rok po sebe vyhlasuje Deň spolupráce odkiaľkoľvek, ktorý tento rok pripadne na štvrtok 20. septembra 2018. Cieľom iniciatívy je inšpirovať firmy aj organizácie na zvýšenie flexibility v práci.

Zavedenie flexibility v práci závisí od vyspelej firemnej kultúry, kde manažéri svojim kolegom dôverujú. Nechávajú im priestor nielen na realizáciu a kreativitu, ale aj na zodpovednosť. Viac hodín v práci totiž nemusí nutne znamenať aj viac dokončených úloh. Správne využívanie technológií by malo ľuďom pomôcť nielen efektívnejšie komunikovať s kolegami odkiaľkoľvek, ale získať aj čas na sústredenú intenzívnu prácu bez vyrušovania, ktorá je predpokladom vysokého výkonu i kreativity,“ uviedla Lenka Čábelová, manažérka komunikácie Microsoftu pre Česko a Slovensko. IT spoločnosť zaviedla flexibilné pracovné prostredie pred piatimi rokmi a efektom sú nielen spokojnejší zamestnanci, ale aj vyšší výkon, viac inovácií aj lepšie fungujúca tímová práca a nižšie náklady.

Dôverujete zamestnancom, že pracujú na diaľku efektívne?
 Slovensko: Európa (19 krajín):
 Úplne dôverujem/skôr dôverujem  57 % 58 %
 Mám malú dôveru  28 % 22 %
Vôbec nedôverujem 6 % 8 %
Neviem 8 % 12 %

Zdroj: Prieskum Microsoftu (december 2016 – január 2017)

Podľa prieskumu Microsoftu už viac než tretina Slovákov využíva na prácu domov, zhruba pätina pracuje pravidelne aj v zdieľaných kanceláriách. Obľúbenými miestami sú aj prestávky počas cestovania či kaviarne. „Záujem o prácu v zdieľaných priestoroch – coworkingu prudko rastie najmä medzi mileniálmi. K našim členom patria aj zamestnanci korporácií, ktorí sa nevedia sústrediť v open space kanceláriách či nemajú svoje stále miesto v office. Z technológií na tímovú prácu využívajú najmä Skype,“ potvrdila Michaela Hrnčiarová, zakladateľka bratislavskej zdieľanej kancelárie Coworking Cvernovka.

Podľa Združenia pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov HRcomm sa názory na flexibilitu práce rôznia, predovšetkým čo sa týka miery využitia. „Asi najviac pociťuje potrebu flexibility generácia mileniálov. Ak si predstavíme úsporu času a zníženie finančných nákladov na prepravu z práce domov a, samozrejme, získanie určitej miery osobnej slobody, ktorá môže vytvoriť most medzi profesijným a osobným životom, je to skutočne zaujímavý prístup,“ uviedol Roman Kollár, člen Predstavenstva HRcomm zodpovedný za oblasť Motivácia a riadenie výkonnosti. Pre úspešné zavedenie práce na diaľku je podľa neho nevyhnutné, aby si zamestnanci uvedomili, že získajú nielen slobodu, ale zároveň zodpovednosť za svoj pracovný čas, ktorý by mali využiť čo najproduktívnejšie.

Nový trend potvrdila aj Soňa Roventa-Hakszer, konateľka americkej spoločnosti 3M v Bratislave, ktorá sa venuje inováciám v priemysle. Spoločnosť na Slovensku zamestnáva tím 40 ľudí: ,,Flexibilitu sme pred niekoľkými rokmi doplnili aj do firemných benefitov a zamestnanci tak môžu pracovať na diaľku niekoľko dní v mesiaci. Benefit sa veľmi ujal, ľudia sú spokojnejší a využívajú ho na maximum. Môžu si tak prácu rozdeliť na sústredenú prácu napríklad doma, kde majú viac pokoja a ak potrebujú tímovú interakciu, využívajú na prácu kancelárie.

Na prácu odkiaľkoľvek sú nevyhnutné technológie, ktoré umožňujú členom tímu bezpečné zdieľanie dokumentov a rýchlu vzájomnú komunikáciu. Microsoft predstavil inovatívnu cloudovú službu Microsoft 365, ktorá okrem iného obsahuje aj známe funkcionality Office 365 ako napríklad obľúbenú platformu na tímovú spoluprácu Microsoft Teams či poznámkový blok OneNote. Od leta tohto roku môžu firmy do 300 zamestnancov využívať nástroj Microsoft Teams vo verzii Freemium dokonca zadarmo. Spoločnosť sa tak snaží podporiť malých a stredných podnikateľov v digitálnej transformácii a umožniť každému pracovať v tíme efektívne odkiaľkoľvek. Aj malé tímy tak môžu na diaľku komunikovať, zdieľať kalendáre, flipcharty, spoločné virtuálne stretnutia či dokumenty. Výhodou profesionálnych cloudových nástrojov je aj vysoká bezpečnosť dát.

O prieskume
Prieskum Slovenské firmy – moderné či zaostalé? prebehol v 19 európskych krajinách vrátane Slovenska a Česka od decembra 2016 do januára 2017. Celkový počet respondentov bol 12 804. Respondenti boli z mikrofiriem (1 – 9 pracovníkov), malých (do 49 pracovníkov) a stredných (do 250 pracovníkov) firiem. Prieskum bol realizovaný v spolupráci s Ipsos Mori.

Nová národná nemocnica bude strategickou investíciou, rozhodla vláda

Zámerom projektu je zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a vybudovanie nových lôžok.

,aktualizované 

- Španielska polícia vyslobodila tri nemecké deti, ktoré boli vlastnými rodičmi držané zatvorené v jednom z domov v meste Oviedo v regióne Astúria na severe krajiny od čias pandémie ochorenia COVID-19.

- Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.

- Hlavné mesto upozorňuje na výskyt diviaka v Horskom parku v Bratislave. Vyzýva na opatrnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

- Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní na Pražskom hrade prijme lídra nemenovanej krajiny, oznámila v stredu jeho kancelária.

- Zdroj agentúry Reuters z prostredia ukrajinskej vlády v stredu uviedol, že Kyjev je pripravený spolu s USA podpísať dohodu o ťažbe nerastných surovín.

- Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

- Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023. Rozhodnutie prijal súd na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

- Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

- Vyšetrovateľ enviropolície podal prokurátorovi návrh na konanie o dohode o vine a treste na obvineného 48-ročného muža z Prievidze za prečin týrania zvierat.

- Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.

- Nová Národná univerzitná nemocnica generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa má postaviť v Bratislave, bude strategickou investíciou.

- Projekty a investičné potreby samospráv a organizácií v okresoch Žarnovica a Banská Štiavnica podporí vláda sumou vyše 1,5 milióna eur.

- Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov základných a stredných škôl a detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách, sa má zmeniť.

- Carlo Ancelotti nebude nový tréner brazílskej reprezentácie. Podľa španielskeho denníka Marca súčasný kouč futbalistov Realu Madrid odmietol ponuku. Ancelotti odcestoval do Londýna, kde mal podpísať kontrakt, no k dohode napokon neprišlo.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) požiadal v utorok Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.

- Dlhodobá udržateľnosť slovenských verejných financií sa v minulom roku výrazne zlepšila, a to najmä vďaka konsolidačným opatreniam prijatým na rok 2025.

- Severná Kórea tento týždeň uskutočnila prvé skúšobné odpálenie zbraňového systému novej vojnovej lode triedy Čche Hjon, informovala v stredu štátna agentúra KCNA.

- Organizácia Spojených národov (OSN) obmedzí poskytovanie humanitárnej pomoci na Ukrajine pre výrazný pokles finančných zdrojov, uviedla v utorok Joyce Msuyaová.