Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Ekonomika

Novozriadená pracovná skupina sa zaoberá situáciou na trhu s úvermi

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V súčasnosti zbierame potrebné dáta a o prípadných krokoch budeme verejnosť v blízkej dobe informovať, uviedol pre TASR rezort financií.

Bratislava 3. augusta (TASR) - Ministerstvo financií (MF) SR v spolupráci s Národnou bankou Slovenska (NBS) a Slovenskou bankovou asociáciou (SBA) zriadili pracovnú skupinu, ktorá sa zaoberá situáciou na trhu s úvermi. "V súčasnosti zbierame potrebné dáta a o prípadných krokoch budeme verejnosť v blízkej dobe informovať," uviedol pre TASR rezort financií.

Reagoval tak na vyjadrenia viacerých strán a politikov, ktorí prišli v uplynulých dňoch s rôznymi návrhmi na riešenie podľa nich drahých hypoték na Slovensku. Svoje výzvy adresovali vláde aj bankám.

Rokovania na túto tému potvrdila aj banková asociácia. Zdôraznila, že riziko neschopnosti splácania úverov na bývanie na Slovensku zostáva naďalej nízke. Refixácie hypoték pri vyšších sadzbách prebiehajú už od konca minulého roka a žiadny z ukazovateľov nevykazuje znepokojujúci nárast.

"V súvislosti s celkovou dlhodobou infláciou však môžu niektorí klienti čeliť menej priaznivej situácii. SBA preto, ako aj pri iných podobných témach v minulosti, analyzuje vzniknutú situáciu so zástupcami MF SR a NBS. O záveroch či odporúčaniach vyplývajúcich z týchto odborných diskusií bude informovať širokú verejnosť už v najbližších dňoch," avizovala hovorkyňa asociácie Daniela Gilányi.

Pripomenula, že za uplynulých 12 mesiacov sa základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky (ECB) zvýšila z nulovej úrovne na súčasných 4,25 %. Vďaka menovej politike ECB však nárast sadzieb na Slovensku nie je taký vysoký ako v Českej republike, kde je aktuálne kľúčová sadzba na úrovni 7 %.

Úrokové sadzby hypoték reagujú podľa SBA najmä na cenu dlhodobých zdrojov, teda aj na vývoj výnosov štátnych dlhopisov SR. "Tie za posledný rok a pol vzrástli podľa údajov NBS z úrovne -0,7 % až 0,6 % k úrovni 3,2 % až 3,9 % podľa splatnosti, čo je viac ako v iných krajinách eurozóny. To znamená, že rast sadzieb nezvýšili vyššie marže bánk pri hypotékach, ale cena peňazí, ktoré si na trhu na tento účel požičiavajú," doplnila hovorkyňa.