Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 5. december 2024Meniny má Oto
< sekcia Ekonomika

Pre nedostatok vody sa poľnohospodári obávajú neúrodného roka

Foto: TASR/Ján Siman

Pre nepriaznivý vývoj počasia a zvyšovanie vstupných cien sa poľnohospodári obávajú zvyšovania cien potravín.

Dúžava 23. marca (TASR) - Akútny nedostatok vody trápi poľnohospodárov v obci Dúžava pri Rimavskej Sobote. Od augusta minulého roka zaznamenali dodnes len 80 milimetrov zrážok. Ako pre TASR povedal agronóm tamojšej poľnohospodárskej spoločnosti Ľubomír Miadok, tento rok prirovnávajú na začiatku sezóny k roku 2007. Pre veľké suchá bola vtedy veľmi slabá úroda, po čom sa zvýšili aj ceny potravín.



V Dúžave ešte vlani v auguste zasiali repku ozimnú. Pre nedostatok vody im však takmer vôbec nevyklíčila. "Museli sme ju vyorať a nahradili sme ju ozimnou pšenicou. Rozhodli sme sa pre odrodu Antonius. Tá nám vyklíčila a ako tak prežila aj tuhé mrazy. Keď však robím kontrolu porastov vidím, že rastliny sú veľmi slabé. Majú vyvinuté hlavné steblo a dve odnože. Keď sú podmienky priaznivé, rastlina má aj päť odnoží. Na každej totiž vyrastie klas a hoci je trochu menší ako na hlavnom steble, znamená to vyššiu úrodu. Korene pšenice majú približne päť až sedem centimetrov. Aj to je málo. Koncom marca už zvykne mať pšenica aj 15-centimetrové korienky," vysvetlil Miadok.


Tu bude player




Ozimnú pšenicu vysiali na poliach v Dúžave a okolí na výmere 460 hektárov. Celkovo hospodária na ploche 1060 hektárov. Druhou hlavnou plodinou sa pre nich stala kukurica, ktorú pestujú na zrno. "Vlani sme mali rekordné úrody kukurice. Dopestovali sme až 15 ton na jednom hektári. Tento rok je veľmi málo pravdepodobné, že sa k týmto množstvám priblížime. Začneme ju siať hneď po Veľkej noci, aby sme zachytili ešte zvyšky vlahy, ktorá zostala v zemi. Umelé závlahy nemáme, ale ani tie nevedia nahradiť prírodný dážď. Uvidíme, ako nás príroda prekvapí neskôr," doplnil agronóm poľnohospodárskej spoločnosti.

Foto: TASR/František Iván
Pre nepriaznivý vývoj počasia a zvyšovanie vstupných cien sa poľnohospodári obávajú zvyšovania cien potravín. "Náklady na obrobenie hektára nám stúpli tým, že do traktorov už nekupujeme dotovanú naftu. Tento rok sa zvýšili aj ceny nájomného za polia. Hospodárenie sa snažíme zlepšiť všetkými spôsobmi. Naše postupy konzultujeme s nemeckou poradenskou firmou, aby sme vybrali tie najlepšie plodiny a zvolili najefektívnejšie postupy. Šetriť ale musíme aj na úkor ľudí. Nakúpili sme väčšie a výkonnejšie stroje, celú výmeru pôdy tak stihne obhospodáriť menej traktoristov," dodal Ľubomír Miadok.