Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Ekonomika

Predaj starších domov v USA v máji strmo klesol

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

V medziročnom porovnaní sa predaj starších domov v máji prepadol až o 26,6 %, najviac od roku 1982.

Washington 22. júna (TASR) - Predaj starších domov v USA v máji oproti aprílu opäť klesol, už tretí mesiac po sebe. V medziročnom porovnaní sa prepadol najstrmšie od roku 1982. Tieto údaje sú ďalším dôkazom o škodách, ktoré spôsobila pandémia nového koronavírusu na trhu s bývaním v USA.

Národná asociácia realitných kancelárií (NAR) v pondelok uviedla, že predaj už existujúcich domov v USA sa v máji medzimesačne znížil o 9,7 % na sezónne očistenú ročnú mieru 3,91 milióna. To bol najväčší medzimesačný pokles od októbra 2010, keď sa skončil program daňových úľav pre kupujúcich.

V medziročnom porovnaní sa dokonca predaj starších domov v máji prepadol až o 26,6 %, najviac od roku 1982.

Na existujúce domy pritom v USA pripadá aj 90 % predaja rezidenčných nehnuteľností.

Pokles predaja domov zaznamenali v máji všetky regióny USA, pričom najhorší bol na severovýchode, ktorý vírus zasiahol obzvlášť tvrdo. Konkrétne podľa NAR sa predaj existujúcich domov na severovýchode USA v máji medzimesačne znížil o 13,9 %, zatiaľ čo na západe klesol o 11,1 %, na tzv. stredozápade o 10 % a na juhu o 8 %.

Predaj starších aj nových domov v USA túto jar negatívne ovplyvnili blokády. Ľudia sa museli zadržiavať doma, aby sa zabránilo šíreniu nového koronavírusu.

Takzvaný medián ceny dosiahol v máji tohto roka 284.600 USD (253.812,64 eura), čo bolo o 2,3 % viac ako pred rokom, ale najmenší medziročný nárast od februára 2012, keď sa trh práve začal zotavovať z recesie.

Lawrence Yun, hlavný ekonóm NAR, v tejto súvislosti odhaduje, že trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami v USA už možno dosiahol dno. Mnohí ekonómovia však varujú, že aj napriek tomu môže jeho zotavovanie trvať dlho.