Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Premiér chce riešiť neverejných poskytovateľov sociálnych služieb

Peter Pellegrini, archívna snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

Ich zástupcovia volajú po zmene zákona, pretože podľa nich obce a mestá ignorujú svoju povinnosť prispievať na prevádzku neverejným poskytovateľom.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je ochotný rokovať o dofinancovaní neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Ich zástupcovia volajú po zmene zákona, pretože podľa nich obce a mestá ignorujú svoju povinnosť prispievať na prevádzku neverejným poskytovateľom.

Premiér po odchode z rokovania tripartity uviedol, že súhlasil so stretnutím s predstaviteľmi súkromných poskytovateľov. "Vypočujem si tento problém, pretože si myslím, že každý občan má právo na rovnakú mieru starostlivosti. Tak ako štát platí každému klientovi rovnakú sumu bez ohľadu na to, v akom zariadení je, tak by aj mestá a obce mali platiť klientom a svojim občanom doplatok v rovnakej výške bez ohľadu na to, či sú v ich zariadeniach alebo v súkromných zariadeniach," myslí si Pellegrini. Preto je ochotný tento problém riešiť. "Situácia sa bude len a len zhoršovať a ľudí, ktorí v budúcnosti budú odkázaní na starostlivosť niekoho, bude narastať. Ak sa na to nezačneme pripravovať už dnes, bude problém," myslí si premiér.

Platforma za spravodlivé financovanie sociálnych služieb upozornila na to, že problémom pre poskytovateľov je aj zvýšená minimálna mzda a najmä vyššie príplatky za soboty, nedele a sviatky od mája tohto roka, na ktoré nemajú poskytovatelia sociálnych služieb zdroje. "Zvýšenia neboli premietnuté do príspevku, ktorý dáva štát a úplne najväčší problém je, že obce a mestá si neplnia svoju povinnosť, mali by poskytovať neverejným poskytovateľom finančný príspevok na prevádzku a väčšina z nich to nerealizuje," priblížila Lýdia Brichtová z platformy. "My žiadame, aby nebolo závislé financovanie zo strany obcí na skutočnosti, že si obec alebo mesto objednáva službu, pretože klient má byť ten najdôležitejší. On si už toho poskytovateľa vybral a je to jeho právo. Preto žiadame, aby toto automatické objednávanie sociálnej služby bolo vypustené," uviedla Brichtová.

Taktiež je potrebné dofinancovanie neverejných poskytovateľov. "Chceme, aby už tento rok sa reagovalo na nedostatok finančných prostriedkov, lebo mnohým poskytovateľom hrozí zánik. Štátne financie sú viazané na to, či poskytovateľ je v komunitnom pláne alebo koncepcii rozvoja sociálnych služieb a tým sa podmieňuje financovanie. Chceme, aby toto bolo odstránené. Najprv má byť právo klienta na dostupnosť služby a potom si má obec riešiť koho a akým spôsobom zapracuje do komunitného plánu," dodala Brichtová.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč po skončení tripartity uviedol, že mestá a obce dlhodobo zabezpečujú sociálne služby. "Máme zabezpečené rôzne typy či už pobytových alebo denných stacionárov. Problém miest a obcí je však ten, že pokiaľ my tú istú službu poskytujeme a nemáme ju naplnenú, tak my nemôžeme nechať náš systém rozpadnúť len preto, že niekde vznikne súkromný subjekt, ktorý robí takú istú službu. V tomto smere aj voľba klienta aj preposudzovanie klienta sa nám zdá problematické," uviedol Dvonč. Podľa jeho slov obce a mestá robia všetko pre to, aby peniaze, ktoré majú k dispozícii, vystačili na všetky druhy sociálnych služieb. "Verím, že v konečnom dôsledku sa pochopíme navzájom. Určite nie je pravda, že mestá a obce nechcú za svojich klientov platiť v týchto zariadeniach. Chcú, ale nechcú platiť za to, čo dokážu aj samy poskytnúť klientom," dodal Dvonč.