Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Ekonomika

Premiér Fico: Gréci museli ustúpiť, pochopili, aká je realita

Robert Fico Foto: TASR/Vladimír Benko

V piatok (20.2.) došlo k dohode na pokračovaní existujúceho programu finančnej pomoci na ďalšie štyri mesiace.

Bratislava 22. februára (TASR) - Grécky premiér Alexis Tsipras a jeho ministri dostali v uplynulých dňoch pri rokovaniach v Bruseli jasnú príučku, myslí si slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD). Napriek pôvodným vyhláseniam novej vlády museli ustúpiť a v piatok (20.2.) došlo k dohode na pokračovaní existujúceho programu finančnej pomoci na ďalšie štyri mesiace.

"Mysleli si, že postavia novú vládu a oznámia celej Európe, že neplatí nič, čo dohodli predchádzajúce vlády, nebudú sa platiť dlhy a ideme od začiatku. Som rád, že po niekoľkých stretnutiach veľmi rýchlo pochopili, kde je realita," vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Vyzdvihol pritom význam tvrdých a neústupčivých postojov európskych predstaviteľov, vrátane tých slovenských.

Šéf exekutívy však upozornil, že zatiaľ ide len o politické rozhodnutie a Grécko ešte nemá ďalšie peniaze z programu pomoci isté. V pondelok (23.2.) totiž musí predstaviť plán reformných krokov, ktoré zabezpečia, že si budú do budúcnosti plniť svoje záväzky.

"Gréci sú pod obrovským tlakom a budú musieť s niečím prísť. Keď neprídu, nebudú mať na splátky," avizoval Fico. Neobáva sa ani možného odchodu tejto problémovej krajiny z eurozóny. "Keby sa opäť vyhrotila situácia s Gréckom, dnes je EÚ podstatne lepšie pripravená na krízu," domnieva sa predseda vlády.

S tým súhlasí aj predseda opozičnej strany Most-Híd Béla Bugár. "Keby došlo k tomu, že nie sú schopní a ochotní sa dohodnúť, oplatilo sa hlasovať za euroval. Teraz je EÚ lepšie pripravená aj na prípadný odchod Grécka. Neželáme si to, ale oni sa musia rozhodnúť," zdôraznil.

Tvrdý postoj pri rokovaniach s Gréckom bol podľa neho správny. Bugár pripomenul skúsenosť Slovenska z minulosti, kedy sme tiež museli prejsť reformami a napríklad na záchranu bánk vynaložiť skoro 130 miliárd korún vlastných peňazí. "Nikto nám nič neodpúšťal, neprichádza do úvahy odpúšťať dlhy Grékom," podčiarkol. Takýto precedens by podľa neho tiež posilnil populistické strany s podobnými požiadavkami ako grécka Syriza inde v Európe, napríklad v Španielsku.

Odporúčame: