Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

Premiér sa stretol s baníkmi, rozprávali sa aj o budúcnosti eura

premiér Róbert Fico spolu s ministrom hospodárstva Malatinským a ministrom životného prostredia Žigom sfáral do bane Cígeľ. Foto: TASR/Alexandra Moštková

Robert Fico sa zaujímal aj o pracovnú dobu baníkov a sľúbil riešenie otázky veku odchodu do dôchodku.

Cígeľ, 31. augusta (TASR) - Pri príležitosti regionálnych osláv Dňa baníkov dnes sfáral premiér Róbert Fico spolu s ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským a ministrom životného prostredia Petrom Žigom do bane Cígeľ.

Stretol sa tam s baníkmi, z ktorých niektorí pracujú pod zemou už celých dvadsať rokov. Premiér nenačrtol len otázku baníctva na Hornej Nitre, ale i tému dôchodkov a pýtal sa, čo si zamestnanci baní myslia o budúcnosti eura.

Baníctvo na Hornej Nitre je nielen tradíciou, ale aj hlavným hnacím motorom zamestnanosti v tomto regióne. Najväčším odberateľom uhlia z bane Cígeľ sú Elektrárne Nováky, ktoré na svoju prevádzku od ciglianskych baní spotrebujú dva milióny ton uhlia ročne.

Fico sa zaujímal aj o pracovnú dobu baníkov a sľúbil riešenie otázky veku odchodu do dôchodku. V deväťdesiatych rokoch zrušila vtedajšia vláda nariadenie, podľa ktorého baníci odchádzali do dôchodku v 55-tich rokoch.

Premiér sa nevyhol ani otázke rýchlostnej cesty do Trenčína. Ako sám poznamenal, "rýchlostná cesta do Trenčína je jednou z priorít ministra Počiatka."

Predseda vlády sa zaujímal aj o názor baníkov ohľadom budúcnosti eura. Ako sám poznamenal, je tu reálna hrozba, že eurozóna padne. Stále však zostáva prioritami vládnucej garnitúry ustáliť hospodársku krízu. Podľa jeho slov sú dôležité ekonomiky Nemecka a Francúzska. Práve Nemecko očakáva počas nasledujúceho roka recesiu, čo by malo v konečnom dôsledku pomôcť aj slovenskej ekonomike.

Program premiéra a ministrov pokračoval v Handlovej

Po vyfáraní z Bane Cigeľ položil veniec k pamätníku na cintoríne v Handlovej, ktorý je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a vytvoril ho bývalý dlhoročný handlovský baník, ľudový umelec-rezbár Ján Procner.

Premiér v príhovore uviedol, že v živote sú nielen chvíle radosti, ale aj nešťastí, ktoré, ako hovorí príslovie „nechodí po horách, ale po ľuďoch“. Za tragédiami je často ľudské zlyhanie, ale aj príroda. Uviedol, že vláda, v ktorej bol predsedom, sa vždy snažila zmierniť dopady takýchto udalostí najmä pre pozostalých. Zdôraznil, že pamätník, na ktorom je do mramoru vyrytých 466 mien baníkov, ktorí za viac ako storočie ťažby uhlia zahynuli pri plnení pracovných povinnosti, je aj symbolom spolupatričnosti. Vyzval všetkých ktorých sa to dotýka, k ľudskosti a citlivosti a poďakoval účastníkom pietneho aktu, ktorí si prišli uctiť pamiatku obetí baní.

Vence k pamätníku potom položili aj ministri vlády SR Tomáš Malatinský a Peter Žiga, poslanci Národnej rady SR a Trenčianskeho samosprávneho kraja, členovia Handlovského baníckeho spolku, odborári, predstavitelia Handlovej na čele s primátorom Rudolfom Podobom, členovia politických strán a hnutí vrátane miestneho Karpatskonemeckého spolku, ale aj pozostalí obetí banských nešťastí.

Pietny akt pri pamätníku otvoril Regionálne oslavy Dňa baníkov. Odovzdali na nich Plakety za rozvoj baníctva na hornej Nitre, ktoré udeľujú od roku 2008. Ocenenie si prevzal bývalý predák popredného baníckeho stenárskeho kolektívu Milan Pružinec (1941), ktorý má mimoriadne zásluhy pri zavádzaní mechanizácie pri dobývaní uhlia v zložitých podmienkach Bane Cigeľ.

Ďalším oceneným je Ondrej Murín, dlhoročný pracovník Banského výskumného ústavu, riadiaci pracovník a banský technik, ktorý celý profesijný život zasvätil riešeniu stability banských diel. In memoriam túto poctu udelili Jozefovi Tulisovi, prvému riaditeľovi Bane Cigeľ, ktorý v tomto novom podniku sa v roku 1962 podieľal na začatí ťažby a celkovom koncepčnom rozvoji bane. Zomrel vo veku nedožitých 79 rokov. Vyznamenanie prevzal jeho syn Jozef Tulis, ktorý kráča v otcových šľapajách.

Oslavy Dňa baníkov dnes pokračovali slávnostnou svätou omšou venovanou obetiam banských nešťastí v miestnom Kostole svätej Kataríny. Zajtra v sobotu (1. 9.) budú môcť do podzemia na exkurziu sfárať rodinní príslušníci, vrátane detí a všetci, ktorí si chcú pozrieť baňu zvnútra. Uskutoční sa aj alegorický sprievod Pálfyho Laura a oslavy vyvrcholia večerným koncertom husľovej tvorby Jána Strmenského. Súčasťou osláv je aj tradičný Banícky jarmok v uliciach mesta.