Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Ekonomika

PREMIÉR: Dovoz pracovníkov zo zahraničia je krajným riešením

Na archívnej snímke predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovensko pociťuje nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a vláda so sociálnymi partnermi musia hľadať riešenia tohto problému, povedal to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD).

Bratislava 29. júna (TASR) – Slovensko pociťuje veľký nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a vláda so sociálnymi partnermi musia hľadať riešenia tohto problému. Po dnešnom rokovaní Rady solidarity a rozvoja to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Chcem zdôrazniť, že dovoz pracovníkov zo zahraničia moja vláda naďalej považuje za krajné riešenie. Za riešenie, ktoré sa má použiť až vtedy, keď zlyhajú všetky ostatné opatrenia na mobilizáciu tej časti nezamestnaných, ktorých stále na Slovensku ešte máme,“ vyhlásil na tlačovej konferencii.

Opatrenia treba podľa neho rozdeliť na okamžité a dlhodobé. Predseda vlády podporuje rozhodnutie prijať exekučnú amnestiu. Vyčíslil, že toto opatrenie by mohlo uvoľniť asi 40.000 nezamestnaných.

Mobilitu pracovnej sily majú zase podporiť návrhy z dielne ministerstva práce, ako je zvýšenie príspevku pri presťahovaní. Zmeniť by sa mala aj bytová politika. Nájomné byty by sa mali sústrediť viac do regiónov, kde sa zhromažďujú investori.

K dlhodobejším opatreniam zaradil Fico tému vzdelávania. „Je silná spoločenská požiadavka, že štát musí podstatne aktívnejšie vstúpiť do plánovania, pokiaľ ide o odborné školstvo, a cez finančné nástroje musíme vstúpiť aj do vysokých škôl z hľadiska organizovania života,“ konštatoval. Tie podľa neho produkujú neuplatniteľných absolventov.

Premiér avizoval, že o konkrétnych návrhoch a riešeniach budú členovia Rady solidarity a rozvoja diskutovať na jeseň.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka pozitívne vníma Ficovo vyjadrenie, že nebude klásť administratívne prekážky prijímaniu zahraničných pracovníkov na slovenský trh, pokiaľ to aj firmy budú brať ako krízové riešenie.

Konfederácia odborových zväzov SR nie je a priori proti dovozu zamestnancov z tretích krajín. „Ale určite budeme proti tomu, aby tu vznikol sociálny damping. Vždy je isté riziko, že takíto zamestnanci budú zneužití,“ upozornil jej prezident Jozef Kollár. Riziko vidí aj v kvalite takejto pracovnej sily.



Jasne sme sa zhodli na tom, že je potrebné v maximálnej miere využiť ešte kapacity, ktoré máme na úradoch práce, to znamená slovenských občanov. A ak nebudeme schopní uspokojiť ich potreby (investorov) z hľadiska konkrétnej profesie, dal som prísľub, že budeme operatívne konať,“ priblížil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Práve na jeseň čaká Európsku úniu debata o sociálnych štandardoch, ktorá vyvrcholí samitom vo švédskom Göteborgu a prijatím vyhlásenia podobného charte sociálnych práv EÚ. Informoval o tom podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.

„Dnes sa veľmi intenzívne diskutuje o tom, ako zabrániť sociálnemu dampingu, ako urýchliť zbližovanie sociálnych štandardov medzi krajinami strednej, východnej Európy a krajinami na západe. Preto je veľmi dôležité tieto otázky diskutovať aj na Slovensku a hľadať riešenia, ako toto urýchľovanie zabezpečiť a umožniť aj na Slovensku,“ poznamenal.

V rámci diskusie o integrácii do jadra EÚ sa bude podľa Fica klásť veľký dôraz aj na sociálnu oblasť. Slovensko nechce byť iba prijímateľom rozhodnutí, ale chce ich formovať.

Celá jeseň bude v znení veľkej širokej sociálnej diskusie, čo to znamená byť v jadre pre Slovensko. Znamená to rýchlejší rast minimálnej mzdy? Že prijmeme pilier sociálnych práv? Že prídeme s opatreniami, ktoré ešte viac priblížia Slovensko k priemernej životnej úrovni EÚ? Ak je to tak, môžeme to na Slovensku len privítať,“ zdôraznil premiér.