Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

Prevádzkovatelia hazardných hier sa obávajú o existenciu

Ilustračná snímka Foto: TASR/ Štefan Puškáš

Podľa návrhu novely zákona o hazardných hrách sa majú zvýšiť odvody do štátneho rozpočtu pri vybraných druhoch hazardných hier.

Bratislava 14. júla (TASR) – Prísnejší dozor, tvrdšie podmienky prevádzkovania hazardných hier a vyššia miera ochrany spotrebiteľov - to chce dosiahnuť Ministerstvo financií (MF) SR novelou zákona o hazardných hrách. Práve ju predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Novinkou má byť podľa rezortu tiež to, že poberatelia pomoci v hmotnej núdzi by už nemali mať prístup k hazardným hrám. Vznikne totiž zoznam osôb, v ktorom budú evidovaní poberatelia tejto pomoci od štátu. Okrem nich si podľa ministerstva minimálne pol roka nezahrajú aj osoby, ktoré o to samy požiadajú, a patologickí hráči, za ktorých o to bude môcť požiadať aj ich blízka osoba.

"Napríklad členovia rodín, ktoré sa z akýchkoľvek dôvodov dostali do hmotnej núdze, by nemali byť vystavení pokušeniu hrať hazardné hry," priblížil štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Ľudí, u ktorých zanikne dôvod pre zápis v registri, správca z registra vymaže. Ide podľa rezortu o podobné opatrenie, aké nedávno aplikovali aj v Českej republike.

MF SR chce súčasne zvýšiť koncentráciu hazardných hier v herniach, v ktorých sa budú prevádzkovať výherné prístroje, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi, videohry a stávkové terminály, ktoré si nevyžadujú pri ich prevádzke obsluhu. Zároveň by malo podľa rezortu dôjsť k zníženiu počtu prevádzok, keďže ministerstvo navrhuje zvýšiť minimálny počet prístrojov pripadajúcich na jednu herňu.

"Ďalej navrhujeme, aby bol pre maloleté osoby vstup do herní zakázaný. Zakázané bude aj označenie herne reklamou v akejkoľvek podobe, vrátane reklamy na podávanie alkoholických nápojov v herni," opísalo ministerstvo.

Zaoberať sa chce aj čiernym trhom, ktorý obchádza regulačné rámce. Navrhuje, aby bol zamedzený prístup na webové stránky nelicencovaných poskytovateľov služieb v oblasti online hazardných hier. Rovnako majú byť obmedzené aj platby súvisiace s hrou na takýchto stránkach. "Ide o bežnú prax vo viacerých európskych krajinách. Zamedzenie prístupu bude presne cielené len na nelicencované subjekty v oblasti online hazardných hier," opísal Kuruc.

Dôvodom takéhoto postupu je podľa ministerstva aj snaha vytvoriť férovejšie prostredie pre licencovaných online poskytovateľov hazardu, ktorí sú oproti nelicencovaným firmám, čo nerešpektujú slovenskú legislatívu, v značnej nevýhode.

Novela chce zaviesť do praxe aj spravodlivejší systém prerozdelenia odvodov do rozpočtu obce z prevádzkovania hazardných hier. Každá obec, na území ktorej sa budú zariadenia prevádzkovať, by tak mala dostať príslušný podiel z odvodu podľa počtu dní, počas ktorých sa tieto zariadenia prevádzkovali.

"Významné postavenie pri dozore a kontrole hazardu má mať po novom finančná správa, ktorá sa stane jediným orgánom dozoru v oblasti hazardných hier," doplnil rezort financií. Okrem toho, že dozor bude vykonávať na diaľku a aj na mieste, ministerstvo navrhuje aj nový nástroj, takzvaný "mystery shopping". V rámci neho bude možné vykonať dozor aj prostredníctvom osoby s utajenou identitou. Dozor by tak mal byť podľa ministerstva efektívnejší.

"Vzhľadom na potrebu konsolidácie verejných financií a tiež so zámerom financovať všeobecne prospešné služby sa zvýšia odvody do štátneho rozpočtu pri vybraných druhoch hazardných hier," doplnil rezort.

Prevádzkovatelia združení v Asociácii zábavy a hier (AZAH) majú obavy o ich ďalšiu existenciu. Reagujú tak na návrh novely zákona o hazardných hrách, ktorý do pripomienkového konania predložilo Ministerstvo financií (MF) SR.

Okrem iného sa majú novelou zvýšiť odvody do štátneho rozpočtu pri vybraných druhoch hazardných hier. Podľa asociácie je však ročný poplatok za jeden hrací prístroj už v súčasnosti na hranici únosnosti a jeho ďalšie zvýšenie negatívne ovplyvní prevádzkovanie hazardných hier.

"Žiaľ, musíme konštatovať, že hlasy aktivistov a populistov boli vypočuté. Navýšenie odvodov bude mať na náš trh negatívny dopad. Každý prevádzkovateľ bude musieť zvážiť, či sa nedostane pod úroveň rentabilnosti," konštatovala v stanovisku Dominika Lukáčová z AZAH. Novela nebude mať podľa asociácie pozitívny prínos do štátneho rozpočtu, ale naopak odliv financií spôsobený rapídnym úbytkom herní na trhu.

Za pozitívne naopak prevádzkovatelia považujú, že novela rieši aj dôležité veci ako ochranu sociálne slabých. Nové opatrenia by mali zredukovať negatívne dopady na ohrozené skupiny hráčov. "Za prínos považujeme snahu riešiť problémy s online hazardom, vítame totiž akúkoľvek snahu o zabránenie nelegálnemu podnikaniu v oblasti hazardných hier," dodala Lukáčová.