Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Prevádzkovatelia sústav zo SVE sú znepokojení nemecko-rakúskou dohodou

ilustračné foto Foto: TASR

Piati operátori – Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), a.s., ČEPS, MAVIR, PSE a TRANSELECTRICA – v spoločnom stanovisku tvrdia, že neboli zohľadnené ich námietky.

Bratislava 25. mája (TASR) - Prevádzkovatelia elektrizačných prenosových sústav z krajín V4 a Rumunska sú "hlboko znepokojení" netransparentnosťou pri implementácii riešenia pre riadenie preťaženia na rakúsko-nemeckej hranici. Piati operátori – Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), a.s., ČEPS, MAVIR, PSE a TRANSELECTRICA – v spoločnom stanovisku tvrdia, že neboli zohľadnené ich námietky.

Regulačné úrady Nemecka a Rakúska 15. mája tohto roka informovali o dvojstrannej dohode o systéme riadenia preťaženia elektrizačných sústav na hranici týchto dvoch krajín. Podľa spoločného vyhlásenia Bundesnetzagentur a E-Control dohoda o systéme riadenia výmeny elektriny na hraniciach má začať platiť od 1. októbra 2018.

Obchodníkom má byť na nemecko-rakúskom trhu poskytovaná dlhodobá kapacita v objeme minimálne 4,9 GW. Obchodovanie na dennom trhu bude prebiehať v rámci stredozápadného regiónu Európy (CWE), kam patrí Francúzsko, Nemecko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko.

Prevádzkovatelia sústav zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rumunska v stanovisku upozorňujú, že dvojstranná dohoda ich prekvapila z dôvodu zákulisného priebehu implementácie spoločného rámca pre riadenia preťaženia na rakúsko-nemeckej hranici. Poukázali na názor európskej agentúry ACER zo septembra 2015 aj na jej záväzné rozhodnutie z novembra 2016. Agentúra požadovala koordináciu alokovania kapacít s regiónom strednej a východnej Európy. Aktuálna dohoda však nepočíta s takouto koordináciou.

"Aktuálna dohoda medzi Bundesnetzagentur a rakúskou E-Control neposkytuje rovnaké podmienky pre obchodovanie v strednej Európe a neskončila dlhotrvajúce uprednostňovania rakúsko-nemeckého obchodu s energiou na úkor susedných členských štátov EÚ, vrátane ich prevádzkovateľov prenosových sústav" uviedli v stanovisku operátori SEPS, ČEPS, MAVIR, PSE a TRANSELECTRICA.