Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Ekonomika

K prevodu plynovodu z SPP na Eustream nemôže dôjsť

Foto: TASR/Henrich Mišovič

Po dnešnom rokovaní vlády to vyhlásila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Bratislava 7. marca (TASR) - V súčasnosti nemôže prísť k prevodu tranzitného plynovodu zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) na jeho dcérsku spoločnosť Eustream. Po dnešnom rokovaní vlády to vyhlásila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Kabinet podľa nej už pred niekoľkými týždňami prijal uznesenie, v ktorom zakazuje všetkým zástupcom štátu v SPP hlasovať za takýto presun. Navyše sa mimoriadneho valného zhromaždenia, ktoré sa má uskutočniť vo štvrtok 8. marca, nemôže zúčastniť Fond národného majetku (FNM), keďže je momentálne bez predsedu. Valné zhromaždenia tak nebude uznášaniaschopné.

O tomto všetkom sú podľa Radičovej informované aj plynárne. "Čakali, či nezmeníme štatút alebo sa nevymenuje predseda, ale štatút ani zákon zmenený nie je, predseda vymenovaný nie je, je nové uznesenie vlády, že nie je možný takýto presun, takže k presunu dôjsť nemôže," podčiarkla šéfka exekutívy.

O zvolaní valného zhromaždenia rozhodlo SPP ešte vlani, pričom Radičová pripustila, že za vtedy hlasovali aj dvaja zo siedmych zástupcov štátu. "Ale vláda urobila všetky opatrenia," dodala.


Potvrdenie aj od ministra

Tieto slová potvrdil aj minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). "Všetko, čo povedala pani premiérka, je pravda, plne to podpisujem. Je mi trochu smiešne, že pán Fico nahrádza programovú prázdnotu takýmito lacnými trikmi. On ako právnik musí vedieť, že valné zhromaždenie nebude uznášaniaschopné, tým pádom sa nebude konať a akémukoľvek súhlasu nemôže dôjsť," reagoval na kritiku opozičného Smeru-SD.


O zastavenie žiadal aj prezident
Prezident SR Ivan Gašparovič
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Prezident SR Ivan Gašparovič požiadal na dnešnom stretnutí premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), aby za každú cenu zastavila plánovaný prevod tranzitného plynovodu v hodnote vyše 1,8 miliardy eur zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) na jeho dcérsku spoločnosť Eustream. O tejto transakcii má rozhodovať mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) SPP naplánované na štvrtok 8. marca.

"Po takomto prevode by SR stratila kontrolu nad majetkom tranzitného plynovodu, ktorý by sa dostal výlučne pod kontrolu zahraničného akcionára," informoval po rokovaní, ktoré sa uskutočnilo ešte pred zasadnutím vlády, hovorca prezidenta SR Marek Trubač.


Dôvody na obavy

Zvolanie MVZ akcionárov SPP na 8. marca tohto roka vyvoláva aj podľa predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica "veľa, veľa dôvodov na obavu, čo sa vlastne ide diať dva dni pred parlamentnými voľbami"."Analyzujeme, o aké rozhodnutia pôjde, či pôjde o rozhodnutia, ktoré sa týkajú tzv. unbundlingu, teda o implementáciu rozhodnutí Európskej komisie vo vzťahu k monopolom, alebo či pôjde o prípravu na privatizáciu, alebo predaj 49 % akcií SPP. Pretože dnes sa otvorene hovorí, že nemeckí a francúzski akcionári sa chcú vzdať 49 % akcií SPP," uviedol v pondelok (5. 3.) Fico.


Smernica EÚ
Foto: TASR/Henrich Mišovič


Prechod prepravných aktív vrátane prepravnej siete zo spoločnosti SPP na Eustream je podľa hovorcu plynární Petra Bednára zásadnou a jednoznačnou požiadavkou vyplývajúcou zo smernice EÚ. "Jeho zdržanie môže mať negatívne dopady na fungovanie Eustreamu, ako aj možnosti spoločnosti zapájať sa v európskom kontexte do nových projektov. V dôsledku vkladu prepravných aktív do Eustreamu sa z pohľadu miery kontroly štátu nad vlastníctvom prepravnej infraštruktúry nič nezmení," vysvetlil Bednár.