Po dvoch rokoch extrémne vysokých dvojciferných hodnôt sa dostala pod úroveň 3 %.
Počas roka 2024 ceny rástli vo všetkých 12 hlavných odboroch spotrebného koša. Dvojciferný rast cien nad 10 % bol len v jednom odbore - vzdelávanie. Súčasne rast nad 5 % mali ešte tri odbory - zdravie, alkoholické nápoje s tabakom a reštaurácie s hotelmi. Z hľadiska hodnotenia vývoja je dôležité, že až v 11 odboroch došlo k výraznému medziročnému útlmu tempa rastu cien.
Najvýznamnejší vplyv na celkový priemerný medziročný rast cien mali potraviny, ktoré medziročne zdraželi o 2,5 %. Rast cien sa prejavil v 8 z 9 sledovaných potravinových zložiek, a to najmä pri chlebe a obilninách o 4 %, ďalej pri zelenine, ovocí (obe nad 3 %).
Najdynamickejšie rástli ceny potravinových zložiek s nižšou váhou, a to olejov a tukov takmer o 9 %, alebo cukru a cukroviniek nad 5 %. Pokles cien, i keď nevýrazný o 0,2 %, zaznamenali iba mlieko, syry a vajcia. Všetkých deväť tried potravín s výnimkou tukov a olejov sa však v roku 2024 pohybovalo na zásadne nižších hodnotách rastu cien ako v roku 2023, kedy väčšina položiek zaznamenala rasty od 15 % do 23 %.
Naopak, významne utlmujúci vplyv na celkovú hodnotu inflácie mal vývoj cien v odbore bývanie a energie. Tento odbor má najväčší, až štvrtinový, podiel vo výdavkoch domácností na Slovensku. Ceny v tomto odbore za rok 2024 vzrástli len o pol percenta. Viacero zložiek výdavkov na bývanie dosiahlo medziročný pokles, napr. imputované nájomné o 0,8 %, pevné palivá o takmer 5 %. Významné ceny elektriny a plynu pre domácnosti zostali takmer nezmenené, teda na úrovni predchádzajúceho roka 2023.
Pri ročnej priemernej medziročnej inflácii 2,8 % dosiahla jadrová aj čistá inflácia za rok 2024 zhodnú hodnotu 2,6 %.
Jadrová inflácia v decembri dosiahla hodnotu 2,3 % a čistá inflácia 2,2 %
Pri decembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 2,9 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,3 % a čistá inflácia hodnotu 2,2 %.
Ako ďalej v stredu informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu mínus 0,5 % a čistá inflácia hodnotu 0,1 %.
Tempo medziročnej inflácie sa v decembri 2024 spomalilo na 2,9 %
Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v decembri 2024 klesli medzimesačne o 0,4 %, čo bol najvýznamnejší medzimesačný pokles za osem a pol roka (od júla 2016). Takýto prudký mesačný pokles cien je rekordom a za uplynulých 27 rokov sa vyskytol len štyrikrát. Tempo medziročnej inflácie sa spomalilo na 2,9 %, v októbri a novembri to bolo ešte nad úrovňou 3 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Spotrebiteľské ceny sa v decembri v porovnaní s novembrom znížili v úhrne o 0,4 %. Zásadný vplyv na vyšší pokles cien po dlhšom čase malo zlacňovanie potravín v rámci predvianočného a koncoročného súperenia obchodníkov. Výrazne medzimesačne zlacnelo všetkých deväť sledovaných potravinových položiek, a to ovocie o 7,6 %, zelenina o 5 %, ďalej oleje a tuky o 3,8 %, mäso o 1,5 %, ďalej aj mlieko, syry a vajcia o 1,4 %. Nižšie boli aj ceny nealko nápojov, a to o 2,4 % vplyvom lacnejších minerálnych vôd aj kávy, čaju a kakaa. Pozitívny dosah na celkový decembrový pokles cien mali o 1,9 % lacnejšie alkoholické nápoje, najmä pivo a destiláty, ale aj víno.
Naopak, ceny medzimesačne rástli v odbore doprava o 0,2 % v dôsledku drahších pohonných látok o 0,7 %. Pokračoval rast cien na medzimesačnej úrovni pri novinách a periodikách, stravovaní, farmaceutických výrobkoch, osobnej starostlivosti, v oblasti kaderníckych služieb, domácich spotrebičov, tovarov a služieb na údržbu domácnosti, poistenia v súvislosti s dopravou, odevov, audio techniky, dovolenkových zájazdov.
Ceny tovarov a služieb v medziročnom porovnaní dosiahli v decembri nižšiu úroveň rastu, a to 2,9 %. Medziročne vyššie boli ceny vo všetkých 12 odboroch (výdavkových skupinách domácností), konkrétne od 1,1 % v odbore bývanie a energie až do 10 % v odbore vzdelávanie. Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie majú dlhodobo vyššie ceny v odbore potraviny a nealko nápoje, v decembri 2024 boli vyššie o 2,4 %.