Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Veritelia schválili reorganizáciu českej ťažobnej spoločnosti OKD

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš

Vedenie podniku tak teraz dostane za úlohu vypracovať reorganizačný plán, podľa ktorého sa bude ďalej postupovať.

Praha 11. augusta (TASR) - Približne 150 veriteľov českej ťažobnej spoločnosti OKD veľkou väčšinou rozhodlo v prospech reorganizácie spoločnosti, teda postupného útlmu ťažby. Proti, teda pre rozpredaj v konkurze, hlasoval jediný veriteľ. Niekoľkí sa hlasovania zdržali. Informoval o tom server iDNES.cz.

Veritelia, ktorí prišli dnes hlasovať o osude OKD na Krajský súd v Ostrave, sa tak priklonili k variantu, ktorý presadzovalo vedenie OKD, odborári aj vláda. Odporučoval ho aj insolvenčný správca Lee Louda.

Vedenie podniku tak teraz dostane za úlohu vypracovať reorganizačný plán, podľa ktorého sa bude ďalej postupovať. To by malo znamenať postupné zatváranie stratových šácht, niektoré bane by ale mohli fungovať pravdepodobne až do roku 2023. Naopak, v hlasovaní zamietnutý konkurz by znamenal rýchly zánik firmy, rozpredaj jej majetku a bezprostredné prepúšťanie. Zisk z predaja majetku by sa teoreticky rozdelil medzi veriteľov, ale podľa prognóz samotnej spoločnosti by sa na nich v skutočnosti aj tak nedostalo.

Zástupcovia OKD na súde povedali, že spoločnosť by sa mohla vrátiť do zisku koncom roku 2018. Dovtedy sa zrejme uzatvoria stratové bane Paskov a Darkov. O tom, aký bude ďalší vývoj, do veľkej miery rozhodnú aj ceny uhlia.

Veriteľom OKD s najväčšími uznanými pohľadávkami je skupina Advanced World Transport (AWT), ktorá prihlásila pohľadávky celkovo za viac než 460 miliónov Kč (17,02 milióna eur). Je to bývalá súčasť OKD (Doprava OKD). Po privatizácii bola firma oddelená a pripadla jednému z dvojice majoritných vlastníkov Zdeňkovi Bakalovi, respektíve jeho rodinnej skupine BMM. Tá ju koncom roka 2014 predala za 2,9 miliardy Kč poľskému PKP Cargo.

Pôvodne sa prihlásilo podstatne viac veriteľov. Až okolo 550 veriteľov prihlásilo na súde pohľadávky za viac než 20 miliárd Kč, insolvenčný správca ale väčšinu neuznal. V stredu (10.8.) to potvrdil aj súd. Uznané pohľadávky dosahujú takmer 3 miliardy Kč.

Veriteľom s najväčšími neuznanými pohľadávkami je banka Citibank, ktorá prihlásila pohľadávky za viac než 10 miliárd Kč. Ide o dlhopisy, ktoré vydala v roku 2014 spoločnosť New World Resources (NWR), ktorá je majiteľom OKD a spoločnosť OKD za ne ručila.

Citibank zastupuje držiteľov dlhopisov. Medzi nimi sú aj investičné fondy združené v neformálnom zoskupení Ad Hoc Group (AHG), ktoré je majiteľom väčšiny hlasovacích práv v NWR. S neuznaním pohľadávok držitelia nesúhlasia. Celá vec tak možno skončí arbitrážou.