Podľa nemeckého Fraunhoferovho ústavu pre systémový a inovačný výskum ťažšie prístupnými by sa mali stať vzácne zeminy Disprosium a Terbium.
Autor TASR
Berlín 4. júla (TASR) - Experti predpokladajú, že v nasledujúcich dvoch desaťročiach sa zostrí zápas priemyselných firiem o získavania vzácnych zemín a lítia. Informuje o tom DPA. Podľa nemeckého Fraunhoferovho ústavu pre systémový a inovačný výskum ťažšie prístupnými by sa mali stať vzácne zeminy Disprosium a Terbium. Problémy by sa mali zväčšiť aj pri získavaní lítia potrebného najmä na výrobu batérií. Do roku 2035 by ich potreba na výrobu dostatku počítačov, smartfónov a batérií mala vzrásť v porovnaní so súčasnosťou o 100 %.
Výsledky ústavu zverejnili dnes na odbornom podujatí v Berlíne. Štúdiu si objednala Nemecká agentúra pre suroviny (DERA).
V súčasnosti ceny vzácnych kovov, ktorých je celkovo na globálnom trhu pomerne málo, citeľne klesli. Podľa znalcov to súvisí s ich prehnane silným zdražovaním v nedávnej minulosti. Disprosium v rokoch 2005 až 2011 zdraželo 40-násobne. Bez neho sa vo výrobe laserovej techniky prakticky nič nedokáže.
Svetový trh so vzácnymi zeminami je extrémne labilný. Pokles dopytu predovšetkým po ťažkých kovoch viedol k zreálneniu ich ceny. Bolo to aj tým, že niektoré drahé materiály v automobilovom strojárstve a pri výrobe vzduchotechniky sa podarilo nahradiť. Nádeje sa spájajú aj s objavením nových ložísk vzácnych zemín mimo územia Číny. V súčasnosti je ich hlavným svetovým spracovateľom a vývozcom. Peking, ktorý mal pred časom spor so Svetovou obchodnou organizáciou, obmedzil vývoz zemín. Po jeho skončení však už zrušil exportné obmedzenia na ne.