Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Slováci chcú svoje bývanie vlastniť.No koľko z nich využíva mamahotel?

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bývanie u rodičov obľubujú najmä mladí do 30 rokov, aj keď mnohí už pracujú.

Bratislava 3. apríla (TASR) - Svoje bývanie chce vlastniť 88 % Slovákov, ale v skutočnosti však vlastní alebo spoluvlastní svoje bývanie len 65 % z nich. Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky od agentúry 2muse. Pätina dospelých opýtaných býva stále u rodičov alebo rodinných blízkych. Bývanie u rodičov obľubujú najmä mladí do 30 rokov, aj keď mnohí už pracujú. Pri kúpe nového bývania napokon Slovákom často pomáha opäť rodina.

Slováci, ako uviedli dnes v Bratislave pri prezentácii prieskumu predstavitelia Poštovej banky, sú rodinne založení, v bývaní prevládajú domácnosti s partnerom a deťmi. Osamelé bývanie je typické skôr pre kategóriu nad 46 rokov, aj to často nebýva dobrovoľné.




Vytráca sa však viacgeneračné bývanie. Len 6 % opýtaných uviedlo, že bývajú spolu s deťmi aj rodičmi súčasne. Vysoký podiel osobného vlastníctva v bývaní na Slovensku je pozostatkom minulého režimu, po ktorom mnoho bytov prešlo do vlastníctva ich nájomníkov.

Dnes je vlastnenie nehnuteľností typické najmä pre stred a východ Slovenska, na druhej strane prenájom funguje viac vo väčších obciach a mestách. No aj v tých najväčších, nad 100.000 obyvateľov, dosahuje len 17 %. Mladí do 30 rokov chcú tiež bývať hneď vo svojom. Rodičovské hniezdo opúšťajú až keď si nájdu partnera alebo partnerku. V regionálnom porovnaní je najviac samostatných mladých v Bratislavskom a Košickom kraji.

Pri kúpe vlastného bývania si rodiny najviac pomáhajú v Prešovskom kraji, uviedlo to až 54 % vlastníkov. V Trenčianskom kraji to bolo 50 % a v Žilinskom 47 %. Naopak, najsamostatnejší sú obyvatelia Trnavského kraja s 21 %. Tí, ktorí si kúpu financovali svojpomocne, najčastejšie využili úver na bývanie, a to až v 71 % prípadoch, 22 % nadobudlo bývanie vďaka stavebnému úveru a až 14 % ho získalo s pomocou pôžičky od známych.

"Súdržnosť rodiny chceme podporovať. Aby sme im boli v tomto užitoční, prišli sme s novým pohľadom na úver na bývanie. Ak napríklad rodičia chcú svojim deťom finančne pomôcť, nemusia sa zriekať svojich úspor a dokážu im znížiť úrokovú sadzbu na úvere až o polovicu. A môžu sa k tomu pridať aj starí rodičia, či priatelia, prakticky ktokoľvek," povedal Andrej Zaťko, generálny riaditeľ Poštovej banky.