Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

Prieskum: Slováci kompenzujú ceny energií obmedzením výdavkov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Zvýšenie cien energií sa podľa prieskumu výrazne dotklo 44 % Slovákov, ktorí sa to snažia kompenzovať obmedzením vedľajších výdavkov, najmä na zábavu a rôzne voľnočasové aktivity.

Bratislava 20. februára (TASR) - Slováci kompenzujú vyššie ceny energií obmedzením iných výdavkov a znižovaním spotreby. V pondelok o tom informovala spoločnosť zameriavajúca sa na správu pohľadávok KRUK Česká a Slovenská republika na základe prieskumu, ktorý pre ňu urobila agentúra Stem/Mark.

Zvýšenie cien energií sa podľa prieskumu výrazne dotklo 44 % Slovákov, ktorí sa to snažia kompenzovať obmedzením vedľajších výdavkov, najmä na zábavu a rôzne voľnočasové aktivity. Zo slovenských domácností 45 % vynakladá úsilie na zníženie spotreby a využívanie alternatívnych zdrojov.

Každú desiatu slovenskú domácnosť (10 %) zvýšenie cien elektriny a plynu zatiaľ neovplyvnilo. Vyššie ceny energií trápia rovnako ženy aj mužov, a najmä obyvateľov Slovenska v produktívnom veku 35 až 54 rokov, ako aj seniorov nad 65 rokov. Znížiť spotrebu a využívať alternatívne zdroje sa snažia najmä obyvatelia malých miest a obcí, uviedla firma.

"Spolu 11 % slovenských domácností pokrýva zvýšené náklady na energie zo svojich úspor a necelých 6 % opýtaných Slovákov vyššie životné náklady prinútili nájsť si druhé zamestnanie. Len minimum Slovákov si na zaplatenie vyšších účtov za energie alebo doplatkov muselo požičať, prípadne si v záujme úspor nájsť iné, energeticky menej náročné bývanie," konštatuje generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Takmer 10 % respondentov prieskumu uviedlo, že sa ich zdražovanie energií nedotklo a novú výšku poplatkov zvládajú bez finančných ťažkostí. S vyššími platbami za energie nemajú problém predovšetkým muži vo veku 25 až 34 rokov a vysokoškoláci (16 %).

Zatiaľ čo zvýšenie cien energií sa týka najmä príslušníkov armády i bezpečnostných zložiek a pracovníkov v priemysle a stavebníctve, vyššie náklady zvládajú najmä zamestnanci sektora informačných technológií a telekomunikácií. Pomoc s vyššími cenami za energie potrebujú predovšetkým nezamestnaní a dôchodcovia, ktorí sa pre vyššie životné náklady najčastejšie zadlžujú a sťahujú do menších bytov, ako aj osoby na rodičovskej dovolenke, uviedla spoločnosť.

"Veľkou pomocou pri riešení finančnej situácie slovenských domácností je aj zásah slovenskej vlády, ktorá zabezpečila, že ceny elektriny sa v roku 2023 nezmenia a ceny plynu a tepla sa zvýšia o 15 %," uzavrela Palendalová.