Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 21. december 2024Meniny má Bohdan
< sekcia Ekonomika

Prieskum: Úlohou ženy je podľa 45 % Slovákov starostlivosť o domácnosť

Ilustračné foto. Foto: TASR – František Iván

Podľa 64 % firiem dochádza k nerovnému finančnému ohodnoteniu medzi mužmi a ženami na tej istej pracovnej pozícii.

Bratislava 18. novembra (TASR) - S tým, že najdôležitejšou úlohou ženy je starať sa o domácnosť a rodinu, úplne súhlasí 13 % a súhlasí 32 % respondentov. Podľa 51 % opýtaných je najdôležitejšia úloha muža zarábať peniaze. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse pre konferenciu Equal Pay Day. Prieskum bol realizovaný na 1008 respondentoch populácie a medzi 100 slovenskými firmami.

Na Slovensku dochádza k nerovnému finančnému ohodnoteniu na tej istej pracovnej pozícii podľa 62 % respondentov. Pre 38 % ľudí nie je téma nerovného finančného ohodnotenia problémom, ktorý by vnímali. Súčasný rozdiel v mzdách medzi mužmi a ženami na Slovensku dosahuje úroveň približne 18 %.

Firmy si v 65 % myslia, že na Slovensku dochádza k nerovnému finančnému ohodnoteniu na tej istej pracovnej pozícii. Vo firme, ktorú opýtaní reprezentovali, sa však vyjadrilo 77 % respondentov, že ženy majú rovnaké finančné ohodnotenie ako muži.

Zamestnávatelia nie sú podľa respondentov dostatočne angažovaní v tejto téme. Podľa 33 % opýtaných sa angažuje v tejto téme len zopár zamestnávateľov. Firmy sa v prieskume v 45 % vyjadrili, že menšia časť zamestnávateľov je dostatočne angažovaná v téme nerovnosti platov medzi mužmi a ženami.

Podľa 64 % firiem dochádza k nerovnému finančnému ohodnoteniu medzi mužmi a ženami na tej istej pracovnej pozícii. Z prieskumu vyplýva, že 80 % respondentov nesúhlasí s tým, aby bola žena za určitých okolností platená menej ako mužský kolega za rovnakú prácu.

Za najčastejšie objektívne dôvody diskriminácie označilo 57 % opýtaných dôvod, že ženy nemajú dostatočnú podporu od zamestnávateľov pri návrate po materskej dovolenke. Zároveň si 56 % respondentov myslí, že materská dovolenka prispieva k nerovnosti v odmeňovaní.