Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Ekonomika

Najmenej by z prijatia eura v strednej Európe ťažili Česi a Poliaci

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/AP

Podľa ratingovej agentúry Poľsko a Česko vyťažia zo vstupu do eurozóny najmä preto, že by sa museli vzdať nezávislej menovej politiky.

Londýn/Praha 13. apríla (TASR) - Z prijatia eura v krajinách strednej a východnej Európy, ktoré ešte spoločnú európsku menu nemajú, budú najmenej profitovať Poľsko a Česká republika. Uviedla to v týchto dňoch ratingová agentúra Fitch. Informoval o tom portál financialobserver.eu.

Podľa ratingovej agentúry Poľsko a Česko vyťažia zo vstupu do eurozóny v porovnaní s inými krajinami regiónu menej najmä preto, že by sa museli vzdať nezávislej menovej politiky, ktorá už prispela k riešeniu niektorých makroekonomických problémov. Ani na súčasnom ratingu jednej či druhej krajiny by sa vstup do eurozóny podľa Fitch výraznejšie neodrazil.

Podobný názor majú aj mnohí českí ekonómovia. Ako uviedli, nízky rast cien v Česku, takmer nulové náklady na financovanie štátu, ale aj stabilná mena, to všetko robí zo vstupu do eurozóny prakticky zbytočný krok.

"Štáty, ktorým euro prospelo, zarábali na znižujúcej sa inflácii, úrokových sadzbách a oddlžení štátu. To všetko má Česko aj bez eura,"
uviedla pre server e15.cz hlavná ekonómka Raiffeisenbank Helena Horská. Na zozname prínosov vstupu krajiny do eurozóny tak podľa nej zostáva len zníženie transakčných nákladov v ekonomike alebo podpora cestovného ruchu.

Po uvoľnení kurzu koruny oproti euru, ktoré sa predbežne očakáva na budúci rok, však na scénu opäť vstúpi kurzové riziko. "To by prijatie eura riešilo len voči európskej mene, firmy ale majú významné expozície aj voči doláru a ďalším menám," tvrdí Olga Cilečková, šéfka oddelenia Treasury rizik PwC. Ako dodal analytik Českej sporiteľne Jiří Polanský, náklady na zavedenie eura sú momentálne vyššie než prípadné benefity.