Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Ekonomika

Prísnejšie pravidlá predaja cigariet môžu podporiť čierny obchod

Ilustračné foto Foto: TASR

Revíziou európskej tabakovej smernice plánuje Európska komisia zväčšiť varovné označenia na balíčkoch cigariet až na úroveň 75 % ich plochy, zjednotiť tvar škatuliek aj zloženie samotných cigariet.

Bratislava/Brusel 5. decembra (TASR) - Nové sprísnené pravidlá predaja cigariet, ktoré má zaviesť revidovaná európska smernica o tabakových výrobkoch, môžu viesť k nárastu nelegálneho obchodovania s týmito produktmi a zníženiu príjmov štátneho rozpočtu. Upozorňujú na to slovenskí obchodníci aj odborníci, ktorí sa tejto téme na Slovensku venujú.

Zväz obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR sa v tejto súvislosti listom obrátil na viacerých eurokomisárov, ktorým predstavil svoje výhrady k pripravovanej zmene pravidiel. Podľa slov prezidenta zväzu Pavla Konštiaka totiž nechcú, aby úradníci v Bruseli svojimi rozhodnutiami negatívne ovplyvňovali situáciu na Slovensku, ale aj v iných krajinách.

"Máme jednu veľkú obavu, že pokiaľ budú unifikované krabičky, dáme vlastne príležitosť tým, ktorí vyrábajú tieto výrobky na Ukrajine a inde a cez rôzne kanály sa potom dostávajú k nám. Nepovažujeme preto za správne, aby sa cigarety predávali v rovnakých krabičkách, aby neboli označené výrobcom a aby sa predávali pod pultom. Tým budeme nahrávať len čiernemu obchodu," vysvetlil pre TASR výhrady obchodníkov Konštiak.

Revíziou európskej tabakovej smernice plánuje Európska komisia (EK) zväčšiť varovné označenia na balíčkoch cigariet až na úroveň 75 % ich plochy, zjednotiť tvar škatuliek aj zloženie samotných cigariet. S týmito zmenami nesúhlasí ani Poradný výbor na kontrolu tabaku pri Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Poradný výbor zastáva názor, že takéto opatrenia budú mať negatívne dopady na zdravie spotrebiteľa, na nelegálny obchod a teda, v konečnom dôsledku, aj na výber spotrebných daní. Poradný výbor sa zhodol na tom, že takéto opatrenia v prvom rade ovplyvnia zvýšenú spotrebu nelegálne vyrobeného tabaku a tabakových výrobkov, čím vláda stratí kontrolu nad produktmi konzumovanými svojimi obyvateľmi," konštatovala pre TASR členka výboru Jarmila Halgašová.

Nelegálna výroba a obchod s tabakovými výrobkami budú mať podľa nej značne negatívny dopad aj na verejné financie. Za negatívnymi príkladmi pritom podľa nej netreba chodiť ďaleko. "Kauza českých liehovín otrávených smrtiacim metanolom je jasným dôkazom toho, že nelegálnych výrobcov zdravie spotrebiteľa vôbec nezaujíma," upozornila.

Členmi poradného výboru sú zástupcovia ministerstiev zdravotníctva, financií, hospodárstva a pôdohospodárstva, ale aj Finančného riaditeľstva (FR) SR, ZOCR či Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Rezort financií nepodporuje zavedenie generických/štandardizovaných balení cigariet

Ministerstvo financií (MF) SR sa ešte v septembri v rámci príprav na revíziu smernice a vo fáze verejných konzultácií vyjadrilo: "MF SR nepodporuje a nesúhlasí so zavedením generických/štandardizovaných balení cigariet z dôvodu rizika nárastu daňových a colných únikov, uľahčenia falšovania takýchto cigariet, ochrany verejného zdravia súvisiaceho s nákupom pašovaných cigariet bez akejkoľvek úradnej kontroly, ako aj možného porušenia práv duševného vlastníctva."

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR odmieta návrhy na zavedenie štandardizovaných spotrebiteľských balení cigariet. Okrem obavy z možného nárastu nelegálneho obchodu má aj ďalšie výhrady. "Štandardizované balenia tabakových výrobkov, prípadne extrémna veľkosť zdravotných varovaní, ktoré by pokrývali väčšinu plochy spotrebiteľského balenia, výrazne sťaží orientáciu zákazníka v ponuke výrobkov a môže viesť k oslabeniu ochrany spotrebiteľa," upozornil rezort v septembri vo svojom stanovisku s tým, že obchodníci by zase boli vystavení väčšej hrozbe prieniku ťažko odlíšiteľných nelegálnych výrobkov do ich predajnej siete.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na druhej strane vždy víta sprísnenie podmienok pre fajčiarov a robenie osvety o škodlivosti fajčenia. "Treba si uvedomiť, koľko onkologických a iných závažných ochorení by sme nemali, keby ľudia zahodili cigarety," uviedla v septembri pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.