Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Príspevky náhradným rodičom sa zvýšia, prezidentka podpísala novelu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rezort práce navrhuje účinnosť zákona od 1. júla tohto roka, pri niektorých bodoch od 1. decembra.

Bratislava 30. marca (TASR) - Opakované príspevky náhradným rodičom, ktorí sa starajú o súrodenecké skupiny detí alebo o deti so zdravotným znevýhodnením, by sa mali zvýšiť. Vyplýva to z novely zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Opakované príspevky náhradnému rodičovi by sa tak mali zvyšovať o 0,975-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa mesačne, ak sa náhradný rodič stará o dvoch súrodencov. Zvyšovanie by malo stúpať s počtom súrodencov, pričom pri siedmich alebo viacerých súrodencoch by išlo o zvýšenie v sume 5,85-násobku životného minima pre nezaopatrené dieťa mesačne.

Cieľom novely je aj vytvorenie nového príspevku pre dieťa na úhradu zvýšených výdavkov. Ten by bol poskytovaný pri rôznych mimoriadnych životných situáciách. Príspevok by mohol súvisieť so zdravotným stavom alebo špeciálnymi potrebami dieťaťa (napríklad na okuliare či špeciálne edukačné pomôcky), prípadne aj s umeleckou činnosťou (umelecké potreby či materiál) alebo športovou činnosťou (potreby, materiál, príprava či účasť na športových súťažiach).

Novinkou by bol aj príspevok na podporu vzdelávania náhradných rodičov na účel zvyšovania kvality poskytovanej starostlivosti deťom v náhradnej rodine. Štát by tento príspevok poskytol maximálne v sume 100 eur za kalendárny rok.

Súčasťou novely je aj pozmeňujúci návrh Jany Žitňanskej (Za ľudí). Zrovnoprávnia sa deti, ktoré sú zverené na základe neodkladného opatrenia a súčasne sa koná o zverení do osobnej starostlivosti tejto osoby alebo pestúnskej starostlivosti s deťmi, ktoré sú zverené na základe neodkladného opatrenia a súčasne sa koná o poručníctve s osobnou starostlivosťou. "V minulosti mal súd zákonnú povinnosť rozhodnúť o poručníctve v lehote do dvoch mesiacov od podania návrhu. Táto lehota v súčasnosti neexistuje, a tak deti v prípadoch, v ktorých sa koná vo veci poručníctva s osobnou starostlivosťou, ostávajú bez finančnej podpory aj niekoľko mesiacov," uviedla Žitňanská.

"Ďalším cieľom návrhu je sprístupniť náhradné výživné určené pre siroty, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok, aj pre deti, ktoré sú umiestnené v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a mládeže," dodalo ministerstvo v materiáli.

Rezort práce navrhuje účinnosť zákona od 1. júla tohto roka, pri niektorých bodoch od 1. decembra.