Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Ekonomika

Problematické airbagy stiahli japonskú firmu Takata do straty

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Traja veľkí zákazníci firmy, Toyota, Mazda a Honda, uviedli, že prestanú používať nafukovače airbagov od firmy Takata.

Tokio 6. novembra (TASR) - Japonská spoločnosť Takata, ktorá sa do centra pozornosti dostala v dôsledku problematických airbagov, oznámila za 1. polrok obchodného roka 2015/2016 stratu takmer 6 miliárd jenov, pod čo sa podpísali náklady spojené so zvolávaním veľkého počtu áut do servisov. Príčinou sú práve potenciálne nebezpečné airbagy, ktoré automobilkám dodáva práve Takata. Firma zároveň výrazne skresala odhad zisku za celý obchodný rok. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Takata oznámila, že za 1. polrok 2015/2016, ktorý sa skončil v septembri, zaznamenala stratu 5,6 miliardy jenov (42,29 milióna eur), pričom pôvodne očakávala zisk na úrovni 7,5 miliardy jenov. Tržby dosiahli 359,4 miliardy jenov. V prípade tržieb ponechala firma, ktorá okrem airbagov vyrába aj ďalšie komponenty, celoročnú prognózu na pôvodnej úrovni 720 miliárd jenov. Odhad v oblasti celoročného zisku ale skresala z 20 miliárd na 5 miliárd jenov.

Oznámenie finančných výsledkov ukončilo týždeň plný nepriaznivých správ pre japonskú spoločnosť. Traja veľkí zákazníci firmy, Toyota, Mazda a Honda, uviedli, že prestanú používať nafukovače airbagov od firmy Takata, kde sa ako hnací plyn využíva dusičnan amónny.

Reagovali tak na oznámenie amerického Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky NHTSA, ktorý začiatkom týždňa dal firme Takata pokutu 70 miliónov USD (64,43 milióna eur). Dôvodom bol fakt, že spoločnosť dlhodobo tajila vysoké riziko explózie pri svojich airbagoch s dramatickými dôsledkami.

Americké úrady považujú za príčinu problému práve dusičnan amónny a Takate nariadili, aby prestala túto látku používať. Odhaduje sa, že nečakané explózie airbagov od Takaty spôsobili v USA smrť ôsmim ľuďom a ďalších zhruba sto ťažko zranili, keď pri explózii airbagu nafukovače praskli a do priestoru auta vymrštili kúsky kovu. Práve pre nepriaznivé správy v tomto týždni klesla hodnota akcií firmy Takata za posledné tri dni takmer o 40 %.