Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Problémy na strane ponuky prenasledujú trh napriek vysokým cenám ropy

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Upozornila na to v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku IEA.

Paríž 13. júla (TASR) - Vysoké ceny ropy sa ešte nepremietli do slabšieho dopytu, ktorý bude pokračovať v raste a čoskoro môže prevýšiť ponuku. Dôvodom je hrozba nedostatočných dodávok komodity na trh. Upozornila na to v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku IEA. TASR správu prevzala z AFP.

IEA varovala, že zotavovanie globálnej ekonomiky by sa mohlo vykoľajiť, ak vlády neprijmú opatrenia na zníženie spotreby a cien palív, ktoré predstavujú hrozbu pre stabilitu v niektorých krajinách.

"Bez silnej politickej intervencie zostáva vysoké riziko, že svetová ekonomika sa vykoľají na ceste k zotaveniu," uviedla agentúra so sídlom v Paríži, ktorá radí priemyselným krajinám v oblasti energetickej politiky, vo svojej najnovšej mesačnej správe o trhu s ropou.

Ceny ropy vzrástli z približne 80 USD (79,66 eura) za barel (159 litrov) začiatkom tohto roka až na vyše 120 USD, keďže ruská invázia na Ukrajinu vyvolala obavy o zásobovanie trhu a opätovné otváranie čínskej ekonomiky po zmiernení blokád spojených s ochorením COVID-19 zvýšilo dopyt v ázijskej krajine.

Keď vysoké ceny benzínu začali znižovať dopyt v priemyselných krajinách, vyvážilo to väčšie než očakávané oživenie dopytu v Číne a niektorých rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomikách, uviedla IEA.

Agentúra teraz očakáva, že dopyt po rope tento rok vzrastie na 99,2 milióna barelov denne a v budúcom roku na 101,3 milióna barelov/deň.

Medzitým sa ponuka tento rok vyšplhá na 100,1 milióna barelov denne. Ale aj keď na budúci rok dosiahne očakávaný rekord 101,1 milióna barelov denne, bude nižšia než dopyt.

IEA poznamenala, že svet má iba málo voľnej kapacity na zvýšenie produkcie, pričom kombinovaná rezerva Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov by mala v auguste klesnúť len na 2,2 milióna barelov denne.

Produkcia aliancie OPEC+ by sa mohla v budúcom roku dokonca znížiť, ak dodávky z Ruska podľa očakávania zasiahne sprísnenie medzinárodných sankcií.

To v spojení s napätými maržami rafinérií, ktoré spôsobujú nerovnováhu na trhoch s určitými produktmi, zvyšuje tlak na ceny, čo predstavuje hrozbu pre stabilitu, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch, upozornila IEA.

Tieto problémy doplnilo posilnenie dolára voči iným menám, keďže americká centrálna banka Fed zvyšuje úrokové sadzby, čím sa stupňuje bolesť z už aj tak vysokých dovozných nákladov na potraviny a ropu pre mnohé rozvojové a rozvíjajúce sa krajiny, vrátane Srí Lanky, ktorú zachvátili sociálne nepokoje.

(1 EUR = 1,0042 USD)