Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Producenti mlieka a masla môžu žiadať o podporu na uskladnenie zásob

Na Pánskych lúkach sa pasie od jari viac ako 400 oviec, o ktoré sa starajú nepretržite štyria chlapi. Bača Štefan Snežník, valach Jozef Kiška, Jano Hanuliak a Ondrej Snežník . Každý deň vstávajú o 3.00 hod. a o 4.00 hod. už doja, čo trvá tri hodin. Potom ide jeden pásť a traja spracovávajú mlieko na syr a oštiepky. Teraz sa ovce doja dvakrát za deň. Na snímke Ondrej Snežník pri zlievaní podojeného mlieka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Slovenskí producenti mlieka a masla môžu žiadať o podporu na skladovanie do 28. februára 2015. Európska komisia (EK) nariadením (16.12.2014) predĺžila termín podávania žiadostí.

Bratislava 16. januára (TASR) – Slovenskí producenti mlieka a masla môžu žiadať o podporu na skladovanie do 28. februára 2015. Európska komisia (EK) nariadením (16.12.2014) predĺžila termín podávania žiadostí. Reagovala tak na výpadok odbytu spôsobený embargom ruskej vlády z augusta minulého roku (7.8.2014) na dovoz mlieka a mliečnych výrobkov z krajín Európskej únie.

"Pomoc sa poskytuje na maslo vyrobené zo smotany získanej priamo a výhradne z kravského mlieka, ktoré obsahuje aspoň 80 % mliečneho tuku, najviac 2 % mliečnej beztukovej sušiny a najviac 16 % vody," informovala TASR hovorkyňa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Katarína Belická.

Podmienkou tiež je, aby bolo vyrobené počas 60 dní predchádzajúcich dňu podania žiadosti, poskytuje sa minimálne na 10 ton, pričom jednotkou množstva je "skladová dávka". "Skladová dávka je množstvo masla o hmotnosti jednej tony s homogénnym zložením a kvalitou, vyrobené v jednom podniku a uskladnené v jeden deň v jednom sklade," spresnila hovorkyňa PPA.

Pomoc sa poskytuje aj na sušené odstredené mlieko vyrobené z kravského mlieka. Obsah tuku nesmie presiahnuť 1,5 % a vody 5 %, musí mať najmenej 34 % bielkovín v beztukovej sušine. Ani v tomto prípade dátum výroby nesmie presiahnuť 60 dní pred podaním žiadosti. Podmienkou tiež je, že sa skladuje vo vreciach s čistým obsahom 25 kg alebo vo veľkých vreciach s hmotnosťou nepresahujúcou 1500 kg.

U masla sa hradia fixné náklady na skladovanie a to 18,93 eura za tonu a tiež skladovacie náklady, a to 0,28 eura za tonu za deň. U mlieka sa hradia fixné náklady 8,86 eura za tonu a skladovacie 0,16 eura za tonu za deň. Výška pomoci závisí od množstva a doby skladovania, pričom zmluvné obdobie skladovania trvá 90 až 210 dní.

Slovenskí producenti zatiaľ pomoc nevyužili. Dôvody vysvetlila generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) Jana Planková.

"Jednotnému trhu Európskej únie opatrenia na uskladnenie masla a sušeného odstredeného mlieka pomôžu. Uplatňovanie týchto opatrení podporujeme aj napriek tomu, že ich slovenskí spracovatelia mlieka doteraz nevyužili. Prostriedky doteraz čerpali krajiny, ktoré patria medzi najväčších producentov mlieka a mliečnych výrobkov. Ak totiž zabezpečia skladovanie svojej nadprodukcie, tak nezaberú trh menším producentov, vrátane Slovenska, a tak sa pretlak na trhu neznásobuje," zhodnotila pre TASR. Navyše podľa nej celková produkcia slovenského mliekarenského priemyslu, keď sa u nás vyprodukuje necelých 900.000 kilogramov mlieka za rok, je nízka na to, aby pre tunajších producentov bolo čerpanie týchto prostriedkov rentabilné.

Podľa štatistických údajov, ktoré zverejňujú oficiálne stránky Európskej komisie stránke European milk market observatory, pomoc čerpali doteraz krajiny, ktoré majú v porovnaní so Slovenskom niekoľkonásobne vyššiu produkciu a prebytky v týchto komoditách. Najmä Nemecko, Belgicko, Írsko, Holandsko, Anglicko a Španielsko, ale aj Česko. Celkom sa takto doteraz uskladnilo 17.342 ton mlieka a 22.394 ton masla.