Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Projekt vedeckého parku TU v Košiciach počíta so 42 miliónmi eur

Požadovaná výška finančného príspevku na projekt je 39,8 milióna eur, päťpercentné spolufinancovanie univerzitou predstavuje približne dva milióny eur.

Košice 27. februára (TASR) - V areáli Technickej univerzity v Košiciach vyrastie Univerzitný vedecký park Technicom pre inovačné aplikácie s podporou znalostných technológií (UVP Technicom). Celkové výdavky na projekt s využitím eurofondov predstavujú takmer 42 miliónov eur, predpokladaný termín ukončenia je jún 2015.

Podľa aktuálnych informácií z TU je projekt v súčasnosti v záverečnom štádiu posudzovania a podpis zmluvy s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR sa očakáva v apríli 2013. "Strategickým cieľom projektu je vybudovať UVP Technicom ako medzinárodne uznávané centrum výskumu, inovácií a transferu technológií," uviedol dnes pre TASR rektor univerzity Anton Čižmár. Budovanie a chod vedeckého parku má byť na báze kvalitného vedeckého manažmentu, komplex má fungovať ako sofistikovaný výskumný a technologický celok so špičkovým aplikovaným výskumom a vývojom vo vybraných oblastiach vedy.

Projekt umožní dostavať už rozostavanú budovu Technicom vedľa univerzitnej knižnice, ako aj vybudovať novú a skvalitniť existujúcu priestorovú a laboratórnu infraštruktúru. "Multifunkčný objekt Technicom je navrhnutý ako inteligentná budova, poskytujúca komfortné priestory pre začínajúce high-tech spoločnosti vytvorené prepojením tímov z univerzít a praxe," konštatoval rektor.

Vedecký park má podporiť aktívny rozvoj aplikovaného výskumu a vývoja, inovačnej kultúry a konkurenčnej schopnosti pre zainteresované a zákaznícke produkčné organizácie výroby a služieb z verejného a podnikateľského prostredia. Má stimulovať, rozvíjať a zabezpečovať cielený aplikovaný výskum, účinný transfer znalostí, produktov a technológií medzi univerzitami, výskumnými inštitúciami a firmami v trhovom prostredí na báze vzájomne výhodnej spolupráce.

Výsledky projektu prispejú k intenzívnejšej spolupráci medzi výskumnými tímami na medziregionálnej a medzinárodnej úrovni v zmysle deklarovaného zámeru formovať EÚ ako "Inovačnú úniu". Podľa očakávaní by mal projekt vytváraním výskumnej, vývojovej a inovačnej infraštruktúry a podporou inovačného podnikania priniesť aj tvorbu pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou.

Požadovaná výška finančného príspevku na projekt je 39,8 milióna eur, päťpercentné spolufinancovanie univerzitou predstavuje približne dva milióny eur.