Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Ekonomika

Proti šíreniu koronavírusu treba čistiť aj vzduch

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Niektorí odborníci začali poukazovať na to, že v rámci prevencie šírenia koronavírusu je v uzavretých priestoroch potrebné okrem nosenia rúšok a dodržiavania rozstupov intenzívnejšie vetrať a čistiť vzduch.

Bratislava 4. októbra (Teraz.sk) - Ak sa COVID-19 šíri prostredníctvom aerosólov, okrem nosenia rúšok a dodržiavania rozstupov je potrebné, aby sme miestnosť často vetrali a čistili v nej vzduch.

Ak by sa koronavírus prenášal primárne prostredníctvom kvapôčok, ktoré rýchlo klesajú k zemi približne jeden až dva metre od nakazenej osoby, bolo by používanie rúšok a dodržiavanie dvojmetrových rozstupov dostatočnou prevenciou. Ale ak by sa koronavírus prenášal aj prostredníctvom aerosólov, môže sa zdržať vo vzduchu celé hodiny a rúška ani rozstupy nemusia priniesť dostatočnú ochranu. Podrobné informácie o tom, akým spôsobom sa SARS-CoV-2 prenáša, zatiaľ nie sú známe.

Niektorí odborníci začali poukazovať na to, že v rámci prevencie šírenia koronavírusu je v uzavretých priestoroch potrebné okrem nosenia rúšok a dodržiavania rozstupov intenzívnejšie vetrať a čistiť vzduch.

Spoločnosť Philips sa tiež začala venovať skúmaniu vplyvu čističiek vzduchu na hladinu vírusov prenášanými aerosólmi. Problematike čistenia vzduchu sa venuje viac ako sto vedcov, lekárov a inžinierov. Najnovšie čističky vzduchu od spomínanej spoločnosnosti, ktoré sú na domáce použitie, sú vybavené senzorom, ktorý skenuje vzduch v miestnosti tisíckrát za sekundu a následne z neho odstraňuje ultrajemné častice, prach, alergény škodlivé plyny či baktérie a vírusy.

Aktuálne prebieha ich intenzívne klinické testovanie, či skutočne dokážu poradiť aj s vírusom SARS-CoV-2. V súčasnosti už existuje klinická štúdia a tá potvrdzuje, že HEPA filtre, ktoré sú súčasťou týchto čističiek, dokážu odstrániť 99,9 % častíc od veľkosti 3 nanometrov , čiže menších než najmenší známy vírus .

Nezávislý inštitút potvrdil, že čističky vzduchu Philips odstraňujú 99,9 % vírusov chrípky (H1N1) do desiatich minút po spustení čističky . „Tak ako pri víruse H1N1 sme požiadali renomované laboratórium, aby preverilo účinnosť našich čističiek aj pri odstraňovaní SARS-CoV-2 zo vzduchu v miestnosti. Aj v prípade, že sa účinnosť potvrdí, čističky vzduchu nie sú samy osebe schopné zabrániť šíreniu koronavírusu. Fungujú iba vo vnútornom prostredí a filtrujú častice zo vzduchu, nie aj z povrchu. Sme presvedčení, že by sa čističky vzduchu mohli stať súčasťou širšieho plánu ochrany proti koronavírusu. Bolo by vhodné používať ich okrem domácností aj v školách, kanceláriách, ordináciách a ďalších verejných priestoroch,“ konštatuje Paul Karafotas, riaditeľ spoločnosti pre strednú Európu.