Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Ekonomika

VIDEO: ŽIGA: Británia by mala mať otvorené podmienky pre dohodu

Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga Foto: TASR/Martin Baumann

Minister hospodárstva Peter Žiga bol dnes na schôdzke ministrov krajín Vyšehradskej štvorky s britským ministrom financií Philipom Hammondom. Hovorili o voľnom obchode s EÚ.


Budapešť 14. septembra (TASR) - Veľká Británia tým, že viac ako 43 rokov funguje v rámci obchodných vzťahov s EÚ, mala by mať veľmi otvorené podmienky pre prípadnú dohodu o voľnom obchode s EÚ. Vyhlásil to dnes v Budapešti minister hospodárstva SR Peter Žiga po schôdzke ministrov krajín Vyšehradskej štvorky s britským ministrom financií Philipom Hammondom.



"Je treba ale zároveň povedať, že pokiaľ nedôjde k dohode do marca 2019, prídu na stôl všeobecné podmienky, ktoré platia v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO), čo by bol asi najhorší prípad, a preto sa budeme musieť snažiť, aby žiadne clá, žiadne obchodné ani colné bariéry neprišli do fungovania medzi našimi dvoma krajinami - EÚ a Veľkou Britániou," dodal Žiga.

Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó zdôraznil, že dôležitým záujmom krajín V4 je tiež ochrániť záujmy pracujúcich a študujúcich občanov krajín EÚ.

"Možný vývoj a vplyv brexitu znamená pre krajiny strednej Európy, pre krajiny V4, vážne obchodné a rastové výzvy a riziká, ktoré treba riešiť, preto je správne, že sa na ne krajiny V4 pripravujú spoločne, aby mohli mať pod kontrolou prípadné negatíva," konštatoval Szijjártó.

Podľa slovenského ministra krajiny V4 majú niekoľko spoločných tém, a je dobré, aby si vypočuli aj názor britskej strany na to, akým spôsobom sa budú odvíjať v rámci negociácií.

"Slovensko je otvorená krajina a Británia je piaty najväčší obchodný partner Slovenska. Vyše 80 percent tovarov a služieb, ktoré sa vyrobia na Slovensku ide na export, teda je veľmi dôležité, akým spôsobom budú odohrávať obchodné vzťahy s piatym najväčším obchodným partnerom. Veľká Británia je veľmi dôležitý investor na Slovensku. Budúci rok budeme otvárať novú fabriku, novú investíciu, ktorá je najväčšou investíciou za posledných sedem rokov v Európskej únii v automobilovom priemysle, a to je Jaguar Land Rover za 1,4 miliardy eur. Toto všetko nás viedlo k tomu, že sme sa stretli ako V4 spolu s britským ministrom financií," zdôvodnil Žiga.

Spoločnou záležitosťou podľa jeho slov je aj viac ako 1,3 milióna ľudí z krajín V4, ktorí pracujú, žijú, alebo nejakým spôsobom fungujú na území Veľkej Británie. Zo Slovenska je to oficiálne 80.000 a neoficiálne možno až 200.000 ľudí.

"Treba povedať, že čo s nimi bude, ako sa k nim Veľká Británia bude správať, a aké budú mať práva a povinnosti, aké budú mať možnosti ostať v krajine, keď tam ostať chcú, alebo či sa budú musieť vrátiť," podotkol minister.

Hammond zdôraznil, že Veľká Británia má záujem na tom, aby aj v budúcnosti mohla spolupracovať s krajinami V4, v otázkach obchodu aj investícií. "Britské podniky fungujú v Maďarsku, Česku, ale napríklad aj slovenský automobilový priemysel je dôležitý z hľadiska ekonomiky Veľkej Británie," povedal.

Konštatoval, že jeho krajina si ctí rokovania o brexite s Bruselom, pritom ale dbá aj o bilaterálne vzťahy.

V súvislosti s občanmi EÚ žijúcimi a pracujúcimi vo Veľkej Británii chce jeho krajina dosiahnuť, aby mohli ďalej tam žiť, rovnako však ale aj britskí občania v krajinách EÚ.

"Veľká Británia bude aj po brexite spolupracovať s Úniou v oblastiach diplomacie či obrany, ako aj v rámci NATO," podčiarkol britský minister financií.

Poľský minister financií a vicepremiér Mateusz Morawiecki vyzval Britániu, aby v oblasti služieb možnosti ďalej rozširovala, pretože je to dôležité pre konkurencieschopnosť EÚ.

Podľa námestníka českého ministra priemyslu o obchodu pre záležitosti EÚ a zahraničného obchodu Vladimíra Bärtla zdôraznil, že dobrá dohoda je dôležitá pre EÚ i Britániu, pretože ide o dôležitých partnerov.