Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

R. VASS: Tatra Summit poukázal aj na prehĺbenie viacrýchlostnej Európy

Na archívnej snímke prezident GLOBSEC-u Róbert Vass. Foto: TASR - Pavol Zachar

Tento ročník bol podľa prezidenta organizácie GLOBSEC výnimočný, keďže sa konal v Tatrách a s menším počtom ľudí, ktorí však majú vplyv na budúcnosť Európy.

Štrbské Pleso 28. októbra (TASR) – Hlavnou témou dvojdňovej konferencie GLOBSEC Tatra Summit 2017, ktorá skončila v sobotu na Štrbskom Plese, bolo prehlbovanie integrácie v Európskej únii (EÚ). V rozhovore pre TASR to konštatoval prezident organizácie GLOBSEC Róbert Vass.

Tento ročník bol podľa neho výnimočný, keďže sa konal v Tatrách a s menším počtom ľudí, ktorí však majú vplyv na budúcnosť Európy. "Tento formát sa osvedčil, ukazuje sa, že menší a intímnejší summit dovoľuje otvorenejšiu debatu. Myslím si, že to bolo veľmi úspešné, posilnila sa európska komunita a prišli nové návrhy a myšlienky na integráciu," priblížil.

Za kľúčové považuje vyjadrenie z hľadiska európskej politiky, že sa dramaticky prehĺbi viacrýchlostná EÚ. "Tomu sa už nevyhneme, je to nevyhnutnosť. Ako povedala francúzska ministerka pre Európu, krajiny, ktoré budú pripravené, pôjdu hlbšie a tie, ktoré nie sú pripravené, rozumieme tomu, ale nemôžu blokovať proces hlbšej integrácie," vysvetlil Vass. Slovensko pri diskusiách jasne prezentovalo, že chce byť súčasťou jadra EÚ.

Jednou z kľúčových vecí, ktoré budú musieť byť podľa Vassa dokončené, je eurozóna. "Banková únia ešte nie je dokončená, práve tu prichádzali mnohé odporúčania, napríklad aj od nášho ministra financií, ako má eurozóna vyzerať," zdôraznil Vass. Podľa neho je tiež dôležité, že Tatra Summit sa odohrával tesne po nemeckých voľbách, krátko po francúzskych voľbách a v čase, keď sa v Európe diskutuje o tom, ako má vyzerať budúcnosť európskej integrácie. "Ak chceme byť súčasťou jadra európskej integrácie, musíme doňho prispieť veľmi aktívne," zdôraznil.

Na konferencii sa okrem iného hovorilo aj o úlohách strednej Európy v tomto kontexte. Zároveň tu prebehlo prvé stretnutie na túto tému medzi predstaviteľmi Vyšehradskej štvorky (V4), Francúzska a Nemecka po nemeckých voľbách. Tam bolo podľa Vassa vidieť, že názory v rámci V4 na budúcnosť európskej integrácie sú rozdielne.

"Napríklad Česko a Slovensko v pondelok (23.10.) hlasovali úplne inak ako Maďarsko a Poľsko pri smernici o vysielaných pracovníkoch. Práve to ukazuje, že V4 nie je všade jednotná a že Slovensko chce hrať dôležitejšiu úlohu so svojimi partnermi na západe. Ale to neznamená, že V4 stráca zmysel. Stále máme veľmi veľa spoločných tém, ktoré vieme v rámci EÚ presadiť," doplnil Vass.