Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Generálny riaditeľ Raiffeisen Bank International ponúkol rezignáciu

Raiffeisen Zentralbank Foto: TASR/AP

Ak vedenie banky prijme Stepicovu rezignáciu, nebude to mať ľahké pri hľadaní jeho nástupcu. Šéf RBI sa totiž musí dobre orientovať na trhoch, ktoré sú pre banku kľúčové.

Viedeň 24. mája (TASR) - Generálny riaditeľ Raiffeisen Bank International (RBI) Herbert Stepic ponúkol rezignáciu na svoj post deň po tom, ako úrady vo Viedni začali preverovať jeho investície cez účty v zahraničí. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

RBI, ktorá je druhým najväčším poskytovateľom úverov v krajinách východnej Európy, dnes vo svojom vyhlásení uviedla, že Stepic ponúkol predstavenstvu banky rezignáciu na svoj post z osobných dôvodov. Do rozhodnutia príslušných orgánov RBI však zatiaľ zostáva vo funkcii.

Banka vo štvrtok (23. 5.) nariadila vnútorné vyšetrovanie, ktorého cieľom je zistiť, či sú Stepicove zahraničné účty v súlade s internými pravidlami RBI. O prípad sa už začal zaujímať rakúsky úrad pre reguláciu finančného trhu (FMA), ktorý požiadal banku o informácie.

Stepic, ktorý pôsobí v RBI už štyri desaťročia a bol pri jej expanzii do východnej Európy, si podľa vlastných slov založil účet v banke UBS, aby mohol spravovať svoj majetok v Singapure. Tieto informácie zverejnil ako prvý vo štvrtok 23. mája viedenský časopis News.

A nákup pozemkov v Singapure nie je jedinou finančnou transakciou generálneho riaditeľa RBI, o ktorú sa zaujímajú rakúske úrady. FMA tento týždeň ukončil vyšetrovanie ďalšieho prípadu, a to dohody o kúpe pozemkov v Srbsku, od ktorej už Stepic odstúpil. V apríli zase vrátil banke 2 milióny eur, keď sa ukázalo, že jeho plat vlani vzrástol aj napriek tomu, že zisk banky klesol a musela prepúšťať.

Ak vedenie banky prijme Stepicovu rezignáciu, nebude to mať ľahké pri hľadaní jeho nástupcu. Šéf RBI sa totiž musí dobre orientovať na trhoch, ktoré sú pre banku kľúčové. A RBI pôsobí v 17 rozdielnych regiónoch, pričom podmienky na tamojších trhoch rozhodne nie sú rovnaké.