Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Ekonomika

Raši: EÚ chce zefektívniť čerpanie fondov kohéznej politiky po 2027

Na snímke minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Posledné rokovanie o kohéznej politike pod vedením maďarského predsedníctva v Rade EÚ sa týkalo spôsobov, ako nastaviť eurofondy po roku 2027 v novom programovacom období.

Brusel 28. novembra (TASR) - Slovensko je v skupine tých krajín EÚ, ktoré chcú zefektívniť čerpanie zdrojov cez kohéznu politiku. Uviedol to minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) v rámci štvrtkového zasadnutia Rady EÚ pre konkurencieschopnosť zameraného na kohéznu politiku. Informuje o tom spravodajca TASR.

Posledné rokovanie o kohéznej politike pod vedením maďarského predsedníctva v Rade EÚ sa podľa jeho slov týkalo spôsobov, ako nastaviť eurofondy po roku 2027 v novom programovacom období.

"Hľadá sa čo najväčšia podpora členských krajín pre jednotnú pozíciu. My sme v skupine krajín priateľov kohézie, je nás asi 15, a chceme, aby sme išli systémom zdieľaného riadenia. Teda, aby bolo do nastavovania eurofondov a príprav administratívneho procesu, do toho, kde majú eurofondy smerovať, zahrnutých čo najviac účastníkov z jednej krajiny," uviedol Raši. Spresnil, že sa to týka zapojenia regiónov, miest a obcí, ľudí, ktorí tam žijú.

Podľa jeho slov ide o úsilie, aby kohézne fondy po roku 2027 neboli "riadené zhora", tak ako to bolo v prípade národných plánov obnovy, keď rozhodovali iba úradníci na jednotlivých ministerstvách.

V praxi to znamená pripraviť takú národnú pozíciu, ktorá bude ústretová voči prijímateľom tejto rozvojovej pomoci, zabezpečiť zjednodušenie čerpania a tiež jeho flexibilitu, aby sa nasmerovanie eurofondov mohlo meniť podľa novovzniknutých potrieb. Takými boli napríklad pandémia či vojna na Ukrajine.

Ide o situácie, keď členské štáty majú "zviazané ruky" a nevedia presunúť financie tam, kde ich najviac treba.

"Hlavné posolstvo bolo, že chceme eurofondy, chceme zdieľané a viacúrovňové riadenie. Chceme, aby to bolo jednoduchšie a mať možnosť presúvať si sami tieto zdroje v členských štátoch, šiť ich na mieru. Nechceme byť veľmi zviazaní nariadeniami, kde presne by mali tie eurofondy byť," opísal situáciu Raši.

Dodal, že ak niektoré regióny potrebujú viac investovať do infraštruktúry a menej do digitálnej ekonomiky, tak aby táto možnosť existovala.



Do programovacieho obdobia po roku 2027 spadá aj možnosť rozšírenia EÚ o nové členské štáty. Raši priznal, že v takomto prípade sa celkový objem fondov cez kohéznu politiku rozdelí medzi viacerých hráčov. A pripustil, že krajiny podporujúce kohéziu budú v budúcom dlhodobom rozpočte EÚ žiadať viac zdrojov.

V tejto súvislosti pripomenul, že na Slovensku až tri štvrtiny peňazí, ktoré idú na verejné investície, na modernizáciu obcí, miest a krajov, sú z európskych fondov.

"Musíme sa pripraviť na to, že raz tie eurofondy skončia. Po roku 2027 ešte budú, ale je otázne či budú aj neskôr. Čo znamená, že musíme eurofondy dávať nielen na náhrady chýbajúcich financií mestám a obciam, ale investovať do niečoho, čo v budúcnosti mestám o obciam prinesie ďalšie peniaze," odkázal.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)