Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Ekonomika

Rast aktivity výrobného sektora eurozóny sa v marci spomalil

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Prevádzkové podmienky firiem v regióne sa v marci síce zlepšili, ale najmenej za osem mesiacov.

Brusel 3. apríla (TASR) - Rast aktivity výrobného sektora eurozóny sa v marci spomalil tak, ako to naznačil rýchly odhad. Prevádzkové podmienky firiem v regióne sa v marci síce zlepšili, ale najmenej za osem mesiacov. Toto odvetvie tak pokračovalo aj v marci v spomaľovaní, ktoré sa začalo na prelome rokov. Tempo jeho rastu sa zmiernilo vo všetkých sledovaných krajinách. Vyplýva to zo spresneného prieskumu spoločnosti IHS Markit.

Podľa konečných výsledkov Markit index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora eurozóny sa v marci znížil na 56,6 bodu z 58,6 bodu vo februári. Konečný PMI sa zhoduje s rýchlym odhadom.

Priemerná hodnota PMI za celý 1. štvrťrok 2018 dosiahla 58,2 bodu, čo je známkou solídneho rastu výrobného sektora. PMI sa totiž stále pohybuje vysoko nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity daného odvetvia od jej poklesu, už 57 mesiacov v rade.

Údaje z jednotlivých krajín zároveň ukázali, že ich PMI sa tiež drží vysoko nad hranicou 50 bodov, aj keď v marci mierne klesol. Najlepšie výsledky pritom dosiahli Holandsko, Nemecko a Rakúsko. Všetky ostatné krajiny zaznamenali tiež stabilné tempo rastu.

Konkrétne, najvyššiu hodnotu PMI mal v marci holandský výrobný sektor, a to 61,5 bodu, aj keď je to zároveň jeho päťmesačné minimum. Nemecký spresnený PMI na úrovni 58,2 bodu je nižší ako 58,4 bodu pri rýchlom odhade a zároveň najnižší za osem mesiacov. Tretia priečka patrí Rakúsku s marcovým PMI 58 bodov (10-mesačné minimum). Nasledujú Taliansko 55,1 bodu (osemmesačné minimum), Grécko 55 bodov (trojmesačné minimum), Španielsko 54,8 bodu (šesťmesačné minimum), Írsko 54,1 bodu (ročné minimum), Francúzsko 53,7 bodu (53,6 bodu pri rýchlom odhade a ročné minimum).

Pod nižšie marcové hodnoty PMI sa podpísalo spomalenie produkcie výrobného sektora aj nových objednávok, ktoré stúpli najmenej od novembra 2016.

Chris Williamson, hlavný ekonóm IHS Markit, po zverejnení spresnených výsledkov skonštatoval, že aj keď PMI výrobného sektora eurozóny v marci klesol tretí mesiac po sebe, nie je dôvod znepokojovať sa, lebo hodnota indexu zostáva vysoká. Jej pokles bol nevyhnutný, keďže tento index dosiahol historické maximum v poslednom štvrťroku minulého roka.

Celkové tempo rastu výrobného sektora v euroregióne tak zostáva "robustné" z hľadiska historických štandardov, s pomerne vysokou hodnotou PMI vo všetkých krajinách, vrátane Grécka. To je známkou stabilného rastu. Výroba by preto mala opäť významne prispieť k výkonu ekonomiky regiónu v 1. štvrťroku 2018.