Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Vyšší rast slovenskej ekonomiky pomôže stlačiť deficit pod 3 % HDP

Peter Kažimír Foto: TASR/Michal Svítok

Tvrdí to slovenský minister Peter Kažimír.

Vilnius 13. septembra (TASR) - Slovenská ekonomika bude rásť pravdepodobne rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo, čo by krajine malo umožniť stlačiť tohtoročný rozpočtový deficit pod Európskou úniou stanovený 3-% limit. Povedal to dnes vo Vilniuse na stretnutí ministrov financií eurozóny slovenský minister Peter Kažimír. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Revidovaná prognóza rastu, ktorej zverejnenie sa očakáva na budúci týždeň, bude odrážať zlepšenie situácie v celej eurozóne, povedal Kažimír bez uvedenia ďalších podrobností. V júnovej prognóze slovenská vláda uviedla, že ekonomika by tento rok mala vzrásť o 0,5 % a v roku 2014 by sa jej rast mal zrýchliť na 2,2 %. Na porovnanie, januárová prognóza uvádzala hospodársky rast v tomto roku na úrovni 1,2 % a v budúcom roku 2,9 %.

"Sme malá krajina, ktorá je plne závislá od nemeckej ekonomiky," povedal pre Bloomberg slovenský minister financií. "Dúfame, že čo sa týka rastu a príjmov, budeme môcť oznámiť lepšie výsledky," dodal.

Návrat ekonomiky eurozóny k rastu v 2. kvartáli tohto roka, po predchádzajúcich šiestich štvrťrokoch poklesu, pomohol podporiť vývoz z exportne orientovaných krajín ako Slovensko. Toto zlepšenie uľahčí Bratislave plnenie podmienok Európskej únie v oblasti rozpočtového deficitu, teda jeho zníženie v tomto roku pod 3 % HDP.

Rozpočtový deficit SR je nad spomínaným limitom od roku 2009, kedy svetová finančná kríza stlačila ekonomiku do recesie. Slovenský premiér Robert Fico uviedol, že splnenie fiškálnych podmienok EÚ je prioritou jeho vlády.

Výnos slovenských 10-ročných dlhopisov dosahuje 2,684 %, len o 68 bázických bodov viac než pri referenčných nemeckých dlhopisoch. Na porovnanie, riziková prirážka v prípade Belgicka, ktoré má lepší rating, dosahuje 83 bázických bodov, v prípade Slovinska ide až o 457 bázických bodov.