Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Ekonomika

Rast úverov firmám a domácnostiam v eurozóne sa v novembri zrýchlil

Ilustračné foto. Foto: TASR

Podľa ECB novembrový medziročný rast úverov domácnostiam dosiahol 3,3 % a firmám 4 %. To je v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu viac ako v októbri.

Frankfurt nad Mohanom 3. januára (TASR) - Tempo rastu úverov, ktoré banky v eurozóne poskytli v novembri podnikom aj domácnostiam, sa zrýchlilo. Aj to napriek tomu, že ekonomika bloku spomaľovala. Ale rast peňažnej zásoby v regióne sa zmiernil. Vyplýva to z najnovších údajov Európskej centrálnej banky (ECB).

Podľa ECB novembrový medziročný rast úverov domácnostiam dosiahol 3,3 % a firmám 4 %. To je v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu viac ako v októbri.

Centrálni bankári a ekonómovia pozorne sledujú rýchlosť rastu úverov, ktorá im naznačuje, aké efektívne boli stimuly ECB pre eurozónu.

ECB ďalej uviedla, že menový agregát M3, ktorý je indikátorom peňažnej zásoby v eurozóne, sa v novembri zvýšil medziročne o 3,7 %. To je menej ako v októbri, keď vzrástol o 3,9 % a tiež slabší výsledok ako jeho nárast o 3,8 %, ktorý očakávali analytici.

Rada guvernérov ECB sa v decembri dohodla na ukončení masových nákupov štátnych a podnikových dlhopisov euroregiónu, ktoré od roku 2015 dosiahli 2,6 bilióna eur.

Cieľom tzv. kvantitatívneho uvoľňovania (QE) bolo napumpovať hotovosť do ekonomiky a podporiť jej rast prostredníctvom úverov podnikom a domácnostiam. A tiež potlačiť infláciu smerom k cieľovej 2 % hranici ECB.

Napriek tomu, že sa banke podarilo zahnať hrozbu deflácie, najnovšie prognózy signalizujú, že svoj cieľ v oblasti rastu spotrebiteľských cien dosiahne až v roku 2021.

ECB preto plánuje ďalej podporovať posilnenie inflácie, a to reinvestovaním výnosov z masívneho objemu dlhopisov a udržaním úrokových sadzieb na historických minimách "minimálne do leta" tohto roka.

Pomalý rast spotrebiteľských cien by mohol pokračovať aj po skončení mandátu prezidenta banky Maria Draghiho v októbri tohto roka.

Majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2029 budú na Slovensku

Na Slovensku sa v ére samostatnosti uskutočnil svetový šampionát v rokoch 2011 a 2019.

,aktualizované 

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v piatok proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

- Polícia v Turecku zadržala takmer 70 ľudí počas razií spojených s údajnou korupciou v Istanbulskej radnici, oznámili v piatok turecké médiá. Došlo k tomu dva mesiace po zadržaní Ekrema Imamogla, istanbulského starostu a rivala tureckého prezidenta Erdogana.

- Takmer rok po prerušení diplomatických stykov medzi Panamou a Venezuelou sa medzi týmito krajinami obnovia komerčné lety.

- Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 otriaslo v piatok indonézskym ostrovom Sumatra, uviedol tamojší úrad pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku

- Hokejisti Floridy Panthers zvíťazili v noci na piatok aj v druhom stretnutí na ľade Caroliny Hurricanes 5:0 a vo finále Východnej konferencie vedú 2:0 na zápasy.

- Južná Kórea a Spojené štáty nevedú žiadne rokovania o stiahnutí amerických vojakov z krajiny, uviedlo v piatok juhokórejské ministerstvo obrany. Reagovalo tak na tvrdenie denníka Wall Street Journal, že Washington čiastočné stiahnutie zvažuje.

- Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

- Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

- Niekdajší mexický minister verejnej bezpečnosti Genaro García Luna, ktorý si od minulého októbra v Spojených štátoch odpykáva 38-ročný trest odňatia slobody, musí spolu s manželkou zaplatiť viac než 2,4 miliardy dolárov mexickej vláde.

- Filipínsky prezident Ferdinand Marcos vo štvrtok po neúspešnom výsledku svojej strany v takzvaných polčasových voľbách vyzval celý svoj vládny kabinet na odstúpenie. Demisiu podalo už viac ako 30 ministrov a vysokopostavených úradníkov.

- Americké ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok obvinilo z vraždy a ďalších trestných činov muža, ktorý je podozrivý zo zastrelenia dvoch pracovníkov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.

- Americká Snemovňa reprezentantov vo štvrtok schválila návrh zákona upravujúci daňové úľavy, sociálne programy či financovanie bezpečnosti na vonkajších hraniciach Spojených štátov.

- Na celom Slovensku, s výnimkou Bratislavského kraja, platia až do polnoci výstrahy prvého stupňa pred búrkami.