Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Bobocký: Rastie dopyt po krboch a kachľových peciach

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

V súčasnosti je na Slovensku podľa cechu približne 335.000 individuálne zhotovených krbov a kachľových pecí, ktorých výkon presahuje 2300 megawattov (MW).

Bratislava 30. januára (TASR) - Na Slovensku rastie záujem o krby a kachľové pece. Spolu so sporákmi sa ich ročne nainštaluje vyše 10.000, pričom sú vhodným doplnkom k nízkoenergetickým zdrojom tepla a obnoviteľným zdrojom energie (OZE), ako sú napríklad tepelné čerpadlá. Informoval o tom Cech kachliarov na utorkovej tlačovej besede.

V súčasnosti je na Slovensku podľa cechu približne 335.000 individuálne zhotovených krbov a kachľových pecí, ktorých výkon presahuje 2300 megawattov (MW). To je podľa prezidenta Cechu kachliarov Štefana Bobockého o necelých 200 MW menej než výkon piatich reaktorov slovenských jadrových elektrární.

Zvýšený dopyt Slovákov po krboch a kachľových peciach navrhnutých na mieru cech eviduje už od začiatku pandémie. "Záujem o ne narastá aj z dôvodu zmeny klímy. Výpadky elektriny z dôvodu nepriaznivého počasia nútia ľudí hľadať spoľahlivé zdroje tepla, ktoré sú nezávislé od elektriny. Plynový kotol, ako aj tepelné čerpadlo na rozdiel od krbu či pece bez elektriny nefunguje," uviedol Bobocký.

Najvhodnejšou kombináciou podľa prezidenta medzinárodného zväzu kachliarov (VEUKO) Roberta Šalvatu je krb alebo kachľová pec a tepelné čerpadlo na báze vzduchu. "Keď je vonkajšia teplota nízka, tepelné čerpadlá sa stávajú takmer čisto elektrickým ohrievačom, pretože na dosiahnutie dostatočnej teploty v miestnosti je potrebné veľké množstvo elektriny. Tu môže pomôcť krb, kachľová pec alebo sporák na drevo," konštatoval Šalvata.

Najjednoduchší model zapojenia podľa kachliarov spočíva v tom, že tepelné čerpadlo, ako aj krb či kachľová pec vykurujú oddelene. Takýto spôsob podľa nich vyžaduje menej energie z tepelného čerpadla a súčasne šetrí náklady na elektrickú energiu a vykurovanie. Jeho výhodou je nezávislosť od elektriny.

Iná alternatíva je tá, keď krby alebo kachľové pece ohrievajú vodu, ktorú domácnosť využíva na kúrenie alebo sprchovanie. Domácnosť tak podľa cechu vykuruje efektívnejšie a súčasne šetrí náklady na spotrebu elektrickej energie.

Cech kachliarov je profesijné združenie, ktoré pomáha záujemcom o realizáciu krbu, kachľovej pece či sporáku zorientovať sa na kachliarskom trhu. Od roku 2004 je členom VEUKO, ktoré združuje 17 zväzov z 15 európskych krajín.