Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

S&P: Realitný sektor je pre európske banky mierne systémové riziko

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Hypotéky na bývanie však pravdepodobne pre európske banky nebudú hlavným zdrojom úverových strát vďaka relatívne zdravým financiám domácností a silnému trhu práce.

Londýn 27. júna (TASR) - Realitný sektor predstavuje pre väčšinu európskych bánk len mierne systémové riziko, keďže vo svojich úverových portfóliách majú voči nemu len miernu expozíciu. Uviedla to v utorok ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P). Vo svojej správe o úverových podmienkach za 3. štvrťrok tohto roka konštatovala, že výhľad časti trhu s nehnuteľnosťami je nepriaznivý vzhľadom na očakávané ďalšie sprísňovanie podmienok financovania v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb centrálnych bánk. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Európske ekonomiky, domácnosti aj podniky sú pomerne odolné v čase najrýchlejšieho cyklu sprísňovania menovej politiky od globálnej finančnej krízy, úverové riziká sa však pravdepodobne zvýšia, keďže sa prejavuje oneskorený vplyv pretrvávajúcej vysokej inflácie a vyšších úrokových sadzieb, uviedla agentúra.

Medzi ohrozenejšie časti realitného trhu patria podľa S&P najmä kancelárske priestory, osobitne v menej výhodných lokalitách, a logistika. V sektore obytných nehnuteľností očakáva agentúra silnejšie tlaky v krajinách s vysokým podielom hypoték s variabilnou úrokovou sadzbou a v krajinách, kde je nárast úrokových sadzieb najvýraznejší, akou je Švédsko.

Hypotéky na bývanie však pravdepodobne pre európske banky nebudú hlavným zdrojom úverových strát vďaka relatívne zdravým financiám domácností a silnému trhu práce. Riziká súvisiace s poskytovaním hypoték navyše zmierňuje aj prísne regulačné prostredie.

Do budúcnosti považuje agentúra S&P za hlavné hrozby pre európske banky krehký hospodársky rast, možnú eskaláciu a rozšírenie konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom a vyššie úrokové sadzby. Vo svojom základnom scenári ratingová agentúra očakáva, že hospodárska aktivita v eurozóne sa môže ku koncu roka oslabiť, keď vplyv oživenia po pandémii vyprchá a vyššie sadzby pravdepodobne obmedzia dopyt.