Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025Meniny má Bohuslava
< sekcia Ekonomika

Reálne mzdy v Japonsku klesli v januári najprudšie za deväť rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nominálne mzdy v januári vzrástli, tempo ich rastu sa však oproti vývoju v závere minulého roka výrazne spomalilo, keď v decembri nominálne mzdy ovplyvnili vysoké jednorazové odmeny.

Tokio 7. marca (TASR) - Reálne mzdy v Japonsku zaznamenali na začiatku roka najvýraznejší pokles za takmer deväť rokov. Dôvodom je inflácia, ktorá dosahuje najvyššiu úroveň za posledné štyri dekády. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje japonského ministerstva práce.

Podľa ministerstva sa reálne mzdy, barometer kúpnej sily obyvateľstva, znížili v januári medziročne o 4,1 %, čo predstavuje najvýraznejší pokles od mája 2014. Údaje sú podstatne horšie aj v porovnaní s vývojom v decembri, keď reálne mzdy zaznamenali medziročný pokles o 0,6 %.

Nominálne mzdy v januári vzrástli, tempo ich rastu sa však oproti vývoju v závere minulého roka výrazne spomalilo, keď v decembri nominálne mzdy ovplyvnili vysoké jednorazové odmeny. Zatiaľ čo v decembri nominálne mzdy medziročne vzrástli o 4,1 %, v januári rast dosiahol 0,8 %.

Mzdové trendy v tretej najväčšej ekonomike sveta patria k zvlášť sledovaným ukazovateľom. Predstavitelia japonskej centrálnej banky totiž uviedli, že pre pritvrdenie v menovej politike bude rozhodujúce zvyšovanie miezd a úroveň inflácie.

Japonskej ekonomike sa vo 4. kvartáli podarilo vyhnúť recesii, jej rast bol však podstatne slabší, než sa očakávalo. Celkové zotavenie ekonomiky z dlhého obdobia útlmu po pandémii nového koronavírusu sa tak odkladá.

Tlak na ekonomiku zvyšuje jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny čerstvých potravín, zahrnuje však ropné produkty. Tá v januári dosiahla 4,2 %, čo je najvyššia úroveň od septembra 1981.